Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
bértárgyalások, bérkategóriák

érdekvédelem, érdekegyeztetés

európai szociális modell

foglalkoztatás-politika

kollektív szerződés

közösségi jogalkotás

közösségi munkajog

munkabiztonság

munkaerőpiac

munkahelyi egészség- és biztonságvédelem

munkajog, munkaügy

munkavédelem

szakképzés

szakszervezetek

szervezeti élet

szociális párbeszéd

szolidaritás

vállalatok társadalmi felelőssége


ÚJ KSZ ÉS BÉR MEGÁLLAPODÁSOK AZ ÉPÍTŐIPARBAN

MEGÁLLAPODTAK AZ ÉPÍTŐK AZ ÉÁKSZ 2007 ÉVI 1.sz  MÓDOSÍTÁSÁRÓL ÉS KÉT ÉVRE A KÖTELEZŐ MINIMÁLIS BÉREK MÉRTÉKEIRŐL

Az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság  munkájában résztvevő reprezentatív munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetek képviselői 2007. július 18 – án  aláírták a 2006 március 28-tól hatályos miniszteri kiterjesztésű ÉÁKSZ 2007. évi 1.sz módosítását.

Az aláírásra a Társadalmi Párbeszéd Központ (1054 Budapest, Báthory utca 20) tárgyalótermében  került sor.
A megállapodás aláírásának ünnepi pillanatait ez esetben is több hónapig tartó munka, a többségében ÉFÉDOSZSZ kezdeményezések  szakértői és  munkajogi   egyeztetése  előzte meg.  A soron következő lépés a miniszteri kiterjesztési eljárás közös kezdeményezése  azért, hogy a megállapodás elemei mielőbb, a Munkaügyi Közlönyben való közzététellel a teljes Építőipari ágazatra kiterjedően kötelező erővel hatályba léphessenek.

A szabályozások alkalmazásáig tehát még van néhány hét várakozási, más nézőpontból pedig felkészülési idő. A kínálkozó alkalmat  célszerű tehát a munkaadók, de a munkavállalók,  helyi alapszervezeteik részéről is a megismerésre, az alkalmazás előkészületeire felhasználni. A  tájékozódást  - aranyszabály - célszerű eredeti forrásból merített információkkal  elkezdeni.

Éppen ezért a az ÉÁKSZ módosítás és az Ágazati Bértarifa megállapodás teljes, hiteles szövegét  a szociális partnerek honlapjának nagyszerű lehetőségével élve már most közzétesszük, a www.magasepitok.hu  honlapon továbbá az ÉVOSZ, IPOSZ  weblapjain pedig egy két napon belül  szintén elérhető lesz  mindez, bővítve az ÉÁKSZ  Alapszövegével.

Néhány szubjektív magyarázat, megjegyzés a megállapodásokhoz:

  • Szakszervezeti szövetségünk a megállapodások terén mutatkozó részsikereket értékén kezeli. Pontosan látja, hogy az építőipari ágazat összességében éppen a szabálykövetés terén mutat hiányosságokat! Éppen ezért az ÉFÉDOSZSZ egyre elégedetlenebb amiatt, hogy az eltelt egy évben nem születtek új helyi megállapodások, statisztikailag érzékelhetően nem jöttek létre újabb egy és több munkáltatós helyi, regisztrált Kollektív Szerződések. A helyi megállapodások fő feladata pedig éppen az ÉÁKSZ helyi testreszabása lenne!
  • Ennek a munkának az elvégzéséhez pedig helyi szakszervezeti tagok, csoportok, alapszervezetek, ÜT választás, választott tisztségviselők, vagyis szervezett munkavállalók, szakszervezeti tagság kell! Vagyis intézményesen működő helyi szociális partnerség, érdemi párbeszéd  kellene!  Ez pedig a feketefoglalkoztatással átszőtt,  rendkívül tagolt építőiparban  ma még jellemzően hiánycikk!
  • Ezért tartjuk nagy jelentőségű, felelős egyezségnek, annak kimondását, ( lásd: ÉÁKSZ mód.1.sz pont) hogy aláírók a rendezett munkaügyi kapcsolatok eszközének tekintik… a helyi Kollektív szerződést, illetve annak megkötését! Ettől a megfogalmazástól, és a még hiányzó, közbeszerzési törvénnyel való logikus kapcsolat   kormányzati megteremtésétől jelentős érdekvédelmi  előrelépést remélünk!
  • Észre kell venni, ( lásd: ÉÁKSZ mód.7.sz pont) hogy aláírók a  munkahelyen, a munkáltató által szervezett felnőtt képzés iránti  munkavállalói érdeklődést és igényt azzal is ösztönözni kívánják, hogy a kiesett munkaidőre  juttatásként a munkavállaló részére távolléti díj  fizetését állapítják meg.
  • Fontos  szabályozásnak tekintjük, hogy a visszamenőleges bérfejlesztés lehetőségére is utalunk. ( lásd: ÉÁKSZ mód.12.sz pont).
  • Nem sikerült ugyanakkor egzakt definíciót találnunk az Mt nemrég hatályba lépett azon rendelkezésének kezelésére, mely szerint a munkabér vagy meghatározott részének bankszámlára történő utalása a munkavállaló részére költségtöbbletet nem okozhat.  Csak utalunk arra, hogy konkrét igény, elvárás  a munkavállalók részéről bármikor megfogalmazódhat. Lehet, hogy egy erre vonatkozó bejelentés esetén ennek a szabályozásnak az értelmezése ügyében kell először összehívnunk a Paritásos Építőipari Döntőbizottságot!?
  • Befejezésül a bérekről is essen néhány szó. A megállapodás 19  ágazati besorolási kategóriához rendelve 20 tételben állapít meg minimálisan kötelező havi bruttó munkabéreket. Amint a megállapodás hatályba lép - miniszteri kihirdetés napja-  az építőipari mester szakmunkás személyi alapbére már nem lehet kevesebb, mint 115 000 forint,  a két évnél több gyakorlattal rendelkező szakmunkások bére 90 000, a két évnél kevesebb gyakorlattal rendelkezők bére 80 000, a segédmunkások  legkisebb bére pedig 67 000 forint. 2008 április 1-től ugyanezen kategóriák minimális bérei 130 000, 100 000, 85 000, 72 000.- forint összegekre módosulnak. Az aláírt megállapodás utal az 50 év felettiek bérmegállapításának egyedi szabályaira is.
  • Megjegyezzük még, hogy a bértételek ellenőrzését az OMMF immár hivatalból, külön kérés, bejelentés hiányában is vizsgálhatja, és hiányosságok esetében a mulasztást akár szankcionálhatja is.

A szankció fontos, de önmagában mit sem ér! Párbeszéd kell! Helyi kérdéseket helyileg megoldó értelmes partnerség!

Az aláírt megállapodás:




Kemecsei JózsefKemecsei

Publikálta
Kemecsei József,, ÉFÉDOSZSZ