Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

európai szociális párbeszéd

foglalkoztatás-politika

Közép-Dunántúli Régió

Közép-Magyarországi Régió

munkabiztonság

szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelem

szolidaritás


Recessziós hatások a munkaerő piacon
 

A Közép-dunántúli régió foglalkoztatási, munkaerő-piaci helyzetének alakulása 2008. október

 

 

            A KSH 2008. II. negyedévi munkaerő-felmérése alapján a Közép-dunántúli régióban a gazdaságilag aktív népesség száma 483,0 ezer fő, ami kétszáz fős csökkenést mutat az előző negyedévhez képest, s az egy évvel korábbi létszámuknál is 8,6 ezerrel alacsonyabb.

A foglalkoztatottak száma 458,1 ezer fő, az előző negyedévinél 3.500 fővel magasabb, az egy évvel korábbi értéknél pedig épp 10 ezer fővel kevesebb. A foglalkoztatottak népességen belüli aránya 53,6 %-os foglalkoztatási szintet eredményez, s ez 3,4 % ponttal magasabb, mint az országos 50,2 %-os mutató. A KSH által számított munkanélküliségi ráta 5,2 %-ot tett ki a régióban, ami az országos 7,6 %-nál, s az előző negyedévi értéknél is 0,7 %-ponttal kedvezőbb, az egy évvel korábbit viszont 0,4 %-ponttal meghaladja.

 

            Az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnál nyilvántartott álláskeresők száma októberben 424.604 fő, ami több mint félezer fős növekedést mutat a múlt hónaphoz képest, míg az egy évvel korábbi időszaknál közel 12 ezerrel több a nyilvántartásban szereplők száma.

 

            A Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ nyilvántartásában október hónap végén több mint 35 és félezer álláskereső szerepelt, ez mintegy 150 fős növekedésnek felel meg számukban az előző hónaphoz képest. A régión belül egyedül Veszprém megyében emelkedett a nyilvántartott állomány, ott viszont 300 főt meghaladó mértékben. Emellett Fejér megyében 68 fős, Komárom-Esztergomban pedig 77 fős mérséklődést tapasztalhattunk szeptemberhez képest. A tárgyhónapban továbbra is Fejér megye regisztrálta – a három megye közül – a legtöbb álláskeresőt (14.219 fő), mely a régió nyilvántartottainak éppen kétötödét tette ki. Veszprém megye nyilvántartásában szerepelt további 38,1 %-uk
(13.527 fő), míg Komárom-Esztergomban alig több mint egyötödük (7.795 fő). Előző év azonos hónapjához képest a régió mindhárom megyéjében jóval magasabb az álláskeresők száma, régiós szinten pedig az egy évvel ezelőttihez képesti növekedés megközelíti a
2.400 főt. Ennek csaknem felét (1.067 fő) Fejér megye, további háromtizedét (708 fő) Veszprém, míg negyedét (607 fő) Komárom-Esztergom megye növekménye adja.

 

            A régióban nyilvántartott álláskeresőkön belül a nők száma 70 fővel, a férfiaké pedig 95 fővel emelkedett az előző hónaphoz képest. Ennek következtében az előző hónapokhoz hasonlóan még mindig a női álláskeresők száma (18.359 fő) a magasabb, a férfiakét
(17.182 fő) mintegy 1.200 fővel meghaladva. A férfiak-nők aránya a szeptemberivel megegyezően 48,3 %-51,7 % volt a hónap végén. Előző év azonos időszakához képest a férfiak száma 1.630 fővel, a nőké pedig 752 fővel magasabb.

 

            A nyilvántartott álláskeresők többsége (81,1 %-a) továbbra is a fizikai foglalkozásúakhoz tartozik, arányuk az előző havinál 0,4 %-ponttal magasabb, az egy évvel korábbihoz mérten pedig 2,0 %-ponttal emelkedett. Köztük továbbra is a szakmunkások vannak többségben, arányuk pontosan egyharmad. Számuk (11.836 fő) 115 fővel magasabb, mint egy hónappal illetve 146-tal több, mint egy évvel korábban. A betanított munkások száma 10.940 fő, amely 187 fővel nőtt szeptemberhez képest és 1.994 fővel haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket. Részarányuk 30,8 %, mely nem sokkal marad el a szakmunkásokétól. A segédmunkás állománycsoporthoz tartozók száma 6.060 fő, 13 fővel mérséklődött az előző hónaphoz viszonyítva, azonban 451 fővel meghaladja az egy évvel korábbi létszámukat. A szellemi foglalkozású álláskeresők száma 6.705 fő, 124-gyel alacsonyabb a múlt havinál és több mint 200 fővel kevesebb, mint előző év hasonló időszakában, arányuk megközelíti az egyötödöt (18,9 %).

 

            Az álláskeresők életkorát tekintve továbbra is több mint egynegyedük (9.206 fő) a
 26-35 évesek, további közel egynegyedük (22,3 %-uk) a 36-45 évesek és 21,1 %-uk az
50 évnél idősebb – munkaerő-piaci szempontból hátrányos, nehezen elhelyezhető – korosztályhoz tartozik. Ez utóbbi korcsoporthoz tartozók száma 42 fővel emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, és az előző év azonos hónapjában nyilvántartott létszámuknál is
507 fővel magasabb. Az előző hónaphoz képest egyedül a 26 év alattiak száma mérséklődött (224 fővel), a többi korosztályhoz tartozók állománya az idősebbektől a fiatalabbak felé haladva 42-133 fő közötti mértékben növekedett.

 

            Az álláskeresők iskolázottsága alapján csaknem kétötödük (37,5 %-uk) legfeljebb általános iskolai végzettségű, számuk 127 fővel, arányuk pedig 0,2 %-ponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A nyilvántartott álláskeresők második nagy csoportját (32,7 %-át) a szakmunkásképzőt, szakiskolát végzettek adják. Számuk 11.639 fő, 99-cel több az előző havinál és 698 fővel az egy évvel ezelőtti értéknél. Az ennél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők közül a szakközépiskolát, technikumot végzettek száma csekély mértékben
(7 fővel) emelkedett, részarányuk (15,7 %) nem változott a múlt hónaphoz, viszont
0,7 %-ponttal csökkent az egy évvel ezelőtti értékhez képest. A gimnáziumban érettségizettek és a diplomások száma 31 illetve 37 fővel csökkent, az álláskeresőkön belüli részarányuk ezzel 0,1-0,1 %-ponttal mérséklődött. Az egy évvel ezelőtti értékkel összehasonlítva csak a diplomával rendelkezők száma csökkent (82 fővel). A többi csoport közül a legfeljebb általános iskolát végzettek állománya nőtt a legnagyobb mértékben (1.524 fővel), őket követik a szakmunkásképzőt, szakiskolát végzettek 698 fős növekménnyel.

 

            A nyilvántartott álláskeresők egyötöde (21,0 %-a) tartósan, folyamatosan egy éven túl szerepel a regisztrációban. Számuk 7.459 fő, 44 fővel csökkent a múlt havi értékhez képest, azonban az egy évvel korábbi létszámukat 444 fővel meghaladja. A régió tartós álláskeresőinek csaknem fele (45,5 %-a) továbbra is Fejér megye kirendeltségeinek nyilvántartásában szerepel, de közel hasonló mértékű a Veszprém megyei tartós álláskeresők részaránya (41,7 %) is.

 

            Az ellátásra jogosult álláskeresők októberi száma 15.153 fő, ami közel 400 fős növekedést mutat az előző hónaphoz viszonyítva, az egy évvel korábbi létszámot pedig több mint ezer fővel meghaladja. Területileg az ellátottak 37,3 %-a Fejér, 36,4 %-a Veszprém és valamivel több, mint egynegyede (26,3 %-a) Komárom-Esztergom megyei álláskereső.

 

            A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya
6,9 %, ami a múlt havi értékkel azonos, az egy évvel ezelőttit pedig 0,4 % ponttal meghaladja. A régión belül továbbra is Komárom-Esztergom megyében a legalacsonyabb (5,3 %) az álláskeresők gazdaságilag aktív népességen belüli aránya, Fejérben 7,2 %, Veszprémben pedig 8,0 %. Az előző hónaphoz képest Fejér és Komárom-Esztergom megyében
0,1 % ponttal mérséklődött, míg Veszprém megyében 0,2 %-ponttal emelkedett az álláskeresők aránya. Az egy évvel korábbi adatot mindhárom megyében meghaladta az októberi érték, Fejérben 0,5, Komárom-Esztergomban 0,4, míg Veszprémben 0,3 %-ponttal.

 

A nyilvántartott álláskeresők munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya
4,8 % a régiónkban, ami 0,1 %-ponttal meghaladja a múlt havi mutató értékét, de jóval kedvezőbb az országosan mért 6,4 %-nál. A régión belül Komárom-Esztergom megye mutatója (3,7 %) továbbra is a legkedvezőbb, míg a másik két megyéé (Fejér: 4,9 %, Veszprém: 5,5 %) meghaladja a régió átlagos értékét. Az előző hónaphoz képest csak Veszprém megyében emelkedett a mutató értéke (0,1 %-ponttal), a másik két megyéé változatlan maradt.

 

            A nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma 3.018 fő a Közép-dunántúli régióban, ami közel háromszáz fős csökkenést mutat az előző hónaphoz, s csaknem félszáz fős növekedést az egy évvel ezelőtti értékhez képest. Területenként nézve a pályakezdők száma továbbra is Fejér megyében a legmagasabb (1.230 fő), azonban Veszprém megyei számuk sem sokkal alacsonyabb (1.152 fő), a legkevesebben (636 fő) pedig Komárom-Esztergom megye nyilvántartásában szerepelnek. Az előző hónaphoz képest számuk mindhárom megyében csökkent, s az egy évvel korábbi létszámukhoz képest is - Fejér megye 83 fős növekedését kivéve - mérséklődés tapasztalható.

 

            A hónap folyamán bejelentett nem támogatott új álláshelyek száma 3.142 db, ami 1.068-cal magasabb a múlt hónapban bejelentettnél, így annak több mint másfélszerese. A régión belül a Komárom-Esztergom megyei bejelentések a régió összes új nem támogatott álláshelyeinek kétharmadát adják, számuk az előző hónaphoz képest 1.377-tel csaknem háromszorosára nőtt, amely az egy évvel korábbi értéknek is több mint kétszerese. A nem támogatott új állásbejelentéseknek Fejér megye további csaknem egynegyedét, míg Veszprém megye a fennmaradó, kevesebb mint egytizedét adja. Fejér megyében az egy hónappal korábbinál 53-mal, az egy évvel ezelőttinél pedig 70-nel több az októberben bejelentett nem támogatott álláshelyek száma, míg Veszprémben a múlt havinál 362-vel, a tavaly októberinél pedig 212-vel kevesebb. A tárgyhónap során bejelentésre került új, nem támogatott állások száma Fejérben 743, Komárom-Esztergom megyében 2.112 és Veszprém megyében 287 db.

 

            A hónap folyamán érkezett összes állásbejelentések száma meghaladja a 4 és fél ezret (4.709 db), ami az előző havinál 1.645-tel több. Az állásbejelentések Fejér megyei száma 1.213 db, Komárom-Esztergom megyei 1.512 db, a fennmaradó 984 db pedig Veszprém megyében került bejelentésre. A bejelentett új állásokkal együtt a rendelkezésre álló összes álláshelyek száma 9.051 db-ot ért el a tárgyhónapban, ami 28,3 %-kal (csaknem kétezer
db-bal) több a múlt havinál. Ebből a Fejér megyei álláshely 2.883 db, Komárom-Esztergom megye részesedése a legmagasabb, 4.665 db, Veszprém megyei számuk viszont alig haladja meg az 1,5 ezret (1.503 db). Az álláshelyek tárgyhavi záró állománya 3.619 db volt, mely az előző havi záró értéknél 723-mal alacsonyabb.

 

Október hónap folyamán egy új munkáltató létrejöttéről sem szereztünk tudomást a régió megyéiben. Létszámbővítési bejelentés mindhárom megyéből érkezett, összesen
6 cégtől, 214 főt érintően. A létszámbővítési bejelentések nagysága Komárom-Esztergom megyében 165 fő, Veszprémben 30 fő, míg Fejér megyében 19 fő volt. Létszámnövekedést elsősorban külföldi tulajdonú társaságok jeleztek, de kisebb létszámot érintő bővítésekről belföldi magántulajdonú társaságok is számot adtak. Tevékenységi körüket illetően – egy, a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás területén működő vállalkozás kivételével - mindegyikük a feldolgozóiparban területén tevékenykedik.

 

A tárgyhónapban Komárom-Esztergom és Veszprém megyéből érkezett csoportos létszám-leépítési bejelentés, melyek egy-egy foglalkoztatót érintettek, összesen 134 fős létszámmal. Egy 100-299 fővel gazdálkodó cég 30 fő, míg egy 300 fő feletti létszámmal működő szervezetnél a fennmaradó 104 fő leépítéséről adtak tájékoztatást. A dolgozók munkaviszonyát rendes felmondással novemberben szüntetik meg a munkáltatók.

 

Székesfehérvár, 2008. november 14.

 

 

 

                                                                                  Zimmermann József

                                                                                            főigazgató

 

           


Publikálta
Takács János,, Közép-dunántúli Reg. Munkaügyi Tanács