Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

európai szociális párbeszéd

foglalkoztatás-politika

Közép-Dunántúli Régió

Közép-Magyarországi Régió

munkabiztonság

szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelem

szolidaritás


A munkaerő-piaci helyzet alakulása

A Közép-dunántúli régói foglalkoztatási, munkaerő-piaci helyzetének alakulása

 

2008. április

 

 

A KSH legfrissebb 2007. IV. negyedévi munkaerő-felmérése alapján a Közép-dunántúli régióban a gazdaságilag aktív népesség száma 485,2 ezer fő, ami 8.100 fős csökkenést mutat az előző negyedévhez képest.

A foglalkoztatottak száma 460,8 ezer fő, az előző negyedévinél 8.700 fővel kevesebb. A foglalkoztatottak népességen belüli aránya 54,0 %-os foglalkoztatási szintet eredményez, s ez 3,3 %-ponttal magasabb, mint az országos 50,7 %-os mutató. A KSH által számított munkanélküliségi ráta 5,0 %-ot tett ki a régióban, ami kedvezőbb az országos 7,7 %-nál.

 

            Az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnál nyilvántartott álláskeresők száma áprilisban 442.843 fő, ami csaknem 20 ezer fős mérséklődést mutat a múlt hónaphoz képest, az egy évvel korábbi időszaknál pedig közel 10 ezerrel több a nyilvántartásban szereplők száma.

 

            A Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ nyilvántartásában április hónap végén közel 36 ezer álláskereső szerepelt, ez több mint kétezer fős csökkenésnek felel meg számukban. A balatoni idegenforgalmi idény és a szezonális munkák kezdete kedvezően befolyásolja a térség álláskeresőinek számát, ennek megfelelően az előző hónaphoz képest a régión belül mindhárom megyében csökkent a nyilvántartott állomány. A mérséklődés Fejér és Komárom-Esztergom megyében meghaladta a félezer főt, a legnagyobb szezonális jelleggel bíró Veszprém megyében pedig ennek csaknem kétszerese, 1.000 fő feletti volt a csökkenés mértéke. A tárgyhónapban is Fejér megye regisztrálta – a három megye közül – a legtöbb álláskeresőt (14.685 fő), mely a régió nyilvántartottainak kétötödét tette ki. Veszprém megye nyilvántartásában szerepelt további 37,4 %-uk (13.455 fő), míg Komárom-Esztergomban alig több mint egyötödük (7.797 fő). Előző év azonos hónapjához képest Veszprém és Fejér megyében közel 50 fővel magasabb az álláskeresők száma, míg Komárom-Esztergomban 400 fő feletti csökkenés tapasztalható, így régiós szinten az egy évvel ezelőttihez képesti mérséklődés meghaladja a 300 főt.

 

            A régióban nyilvántartott álláskeresőkön belül a nők száma 719 fővel, a férfiaké pedig ennek közel duplájával, 1.426 fővel csökkent az előző hónaphoz képest. Ennek következtében - az előző hónapokkal ellentétben - áprilisban a női álláskeresők száma (18.119 fő) lett a magasabb, a férfiakét (17.818 fő) mintegy 300 fővel meghaladva. A férfiak-nők aránya
49,6 %-50,4 % volt a hónap végén. Előző év azonos időszakához képest a férfiak száma 114 fővel, a nőké pedig 218 fővel alacsonyabb.

 

            A nyilvántartott álláskeresők többsége (82,0 %-a) továbbra is a fizikai foglalkozásúakhoz tartozik, arányuk az előző hónaphoz képest alig változott (0,3 %-ponttal csökkent), az egy évvel korábbihoz mérten pedig 1,4 %-ponttal emelkedett. Köztük továbbra is a szakmunkások jelentik a döntő többséget, számuk (12.032 fő) közel 900 fővel kevesebb, mint egy hónappal illetve egy évvel korábban, arányuk pedig 33,5 %. A betanított munkások száma 10.769 fő - számuk közel négyszáz fővel csökkent márciushoz képest-, részarányuk 30,0 %. A segédmunkás állománycsoporthoz tartozók száma 6.659 fő, több mint hatszáz fővel csökkent az előző hónaphoz viszonyítva, de mintegy 300 fővel meghaladja az egy évvel korábbi létszámukat. A szellemi foglalkozású álláskeresők száma 6.477 fő, mintegy kétszázötven fővel mérsékeltebb a múlt hónaphoz képest, és közel 600 fővel kevesebb mint a múlt év hasonló időszakában, arányuk pedig megközelíti az egyötödöt.

 

            Az álláskeresők életkorát tekintve továbbra is több mint egynegyedük (9.294 fő) a
26-35 évesek, további közel egynegyedük (22,7 %-uk) a 36-45 évesek és 21,9 %-uk az
50 évnél idősebb – munkaerő-piaci szempontból hátrányos, nehezen elhelyezhető – korosztályhoz tartozik. Ez utóbbi korcsoporthoz tartozók száma mintegy 350 fővel mérséklődött az előző hónaphoz viszonyítva, míg az előző év azonos hónapjában nyilvántartott létszámukkal csaknem megegyezik.

 

            Az álláskeresők iskolázottsága alapján közel kétötödük (38,6 %-uk) legfeljebb általános iskolai végzettségű, számuk 752 fővel csökkent, arányuk viszont 0,2 %-ponttal növekedett az előző hónaphoz képest. A nyilvántartott álláskeresők második nagy csoportját (33,8 %-át) a szakmunkások, szakiskolát végzettek adják. Számuk 12.145 fő, több mint 900 fővel kevesebb az előző havinál. Az ennél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők száma a múlt hónaphoz képest összesen 471 fővel (4,5 %-kal) csökkent, az álláskeresőkön belüli részarányuk (27,6 %) azonban nem változott. Az egy évvel ezelőtti értékkel összehasonlítva arányuk 0,2 % ponttal, számuk 115 fővel csökkent.

 

            A nyilvántartott álláskeresők egyötöde (21,0 %-a) tartósan, folyamatosan egy éven túl szerepel a regisztrációban. Számuk 7.544 fő, 118 fővel csökkent a múlt havi értékhez képest, viszont az egy évvel korábbi létszámuknál több mint 800 fővel magasabb. A régió tartós álláskeresőinek több mint kétötöde (45,1 %-a) továbbra is Fejér megye kirendeltségeinek nyilvántartásában szerepel.

 

            Az ellátásra jogosult álláskeresők áprilisi száma 15.519 fő, ami több mint 1.200 fős csökkenést mutat az előző hónaphoz képest, az egy évvel korábbinál azonban közel 300 fővel magasabb. Területileg az ellátottak kétötöde Fejér, egyharmada Veszprém és egynegyede Komárom-Esztergom megyei álláskereső.

 

            A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya
7,0 %, ami a múlt havi értéknél 0,4 % ponttal, az egy évvel ezelőttinél pedig 0,1 % ponttal alacsonyabb. A régión belül továbbra is Komárom-Esztergom megyében a legalacsonyabb (5,3 %) az álláskeresők gazdaságilag aktív népességen belüli aránya, Veszprémben a legmagasabb (7,9 %), középen pedig Fejér megye mutatója (7,5 %) áll. Az előző hónaphoz képest mindhárom megyében csökkent az álláskeresők aránya – a legnagyobb mértékben
(0,6 %-ponttal) Veszprém megyében -, az egy évvel korábbi adatot pedig csupán Fejér megyében haladta meg a mutató, ott is csupán 0,1 %-ponttal.

 

A nyilvántartott álláskeresők munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya 4,8 % a régiónkban, ami 0,4 % ponttal alacsonyabb a múlt havinál, és mutatónk értéke jóval kedvezőbb az országosan mért 6,7 %-nál is. A régión belül Komárom-Esztergom megye mutatója (3,7 %) továbbra is a legkedvezőbb, míg a másik két megyéé (Fejér: 5,1 %, Veszprém: 5,5 %) meghaladja a régió átlagos értékét.

 

            A nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma 2.288 fő a Közép-dunántúli régióban, ami mintegy 280 fős csökkenést mutat az előző hónaphoz és az egy évvel ezelőtti értékhez képest egyaránt. Területenként nézve a pályakezdők száma már nem Veszprém megyében (844 fő), hanem Fejérben legmagasabb (921 fő), a legkevesebben (523 fő) pedig Komárom-Esztergom megye nyilvántartásában szerepelnek. Mind az előző hónaphoz, mind pedig az egy évvel korábbi létszámukhoz képest mindhárom megyében mérséklődés tapasztalható a pályakezdők számában, a legnagyobb mértékűt (151 illetve 127 fős) mindkét esetben Veszprém megye mondhatja magáénak.

 

            A hónap folyamán bejelentett nem támogatott új álláshelyek száma 2.226 db, ami
95-tel (4,1 %-kal) marad el a múlt hónapban bejelentettől. A régión belül a Komárom-Esztergom megyei bejelentések a régió összes új nem támogatott álláshelyeinek csaknem kétötödét adják, bár számuk az előző hónaphoz képest 402-vel és az egy évvel korábbi értéknél is 371 db-bal kevesebb. Fejér és Veszprém megyében egyaránt növekedett a nem támogatott új állások száma (164 illetve 143 db-bal), az előző év azonos időszakához viszonyítva azonban még mindig alacsonyabb a számuk (35 illetve 27 db-bal). A tárgyhónap során bejelentésre került új, nem támogatott állások száma Fejérben 664, Komárom-Esztergom megyében 871 és Veszprém megyében 691 db.

 

            A hónap folyamán érkezett összes állásbejelentések száma meghaladja a 3,2 ezret (3.224 db), ami az előző havinál 145-tel kevesebb. Az állásbejelentések közel kétötöde
(1.186 db) Komárom-Esztergom megyei, több mint egyharmada (1.094  db) Veszprém és további csaknem háromtizede (944 db) Fejér megyei munkalehetőséget kínál. A bejelentett új állásokkal együtt a rendelkezésre álló összes álláshelyek száma 7.223 db-ot ért el a tárgyhónapban, ami közel 10 %-kal meghaladja a múlt havit, és amiből a Fejér megyei bejelentés 2.337 db, Komárom-Esztergom megye részesedése magasabb, 3.232 db, de Veszprém megyei számuk is meghaladja a másfél ezret (1.654 db). Az álláshelyek tárgyhavi záró állománya 3.951 db volt, mely az előző havi záró értéknél 48-cal kevesebb.

 

Április hónap folyamán egyetlen új munkáltató létrejöttéről szereztünk tudomást: egy belföldi magánkézben lévő papírgyártó kft. 11 fő indulólétszámmal kezdi meg működését Veszprém megyében. Létszámbővítési bejelentés mindhárom megyéből érkezett, összesen 685 főt érintően. A létszámbővítési bejelentések nagysága Komárom-Esztergom megyében meghaladta a 450, Veszprémben pedig megközelítette a 200 főt, míg Fejérben csupán 30 főt tett ki. Létszámnövekedést elsősorban belföldi magán és külföldi tulajdonú társaságok jeleztek, emellett volt köztük állami vállalat is. Tevékenységi körüket illetően majd mindegyikük a feldolgozóipar területén tevékenykedik, de a mezőgazdaság, az építőipar, a kereskedelem és a pénzügyi kiegészítő szolgáltatások egy-egy képviselője is jelen volt köztük.

 

A tárgyhónapban mindhárom megyéből érkezett csoportos létszám-leépítési bejelentés, melyek négy foglalkoztatót érintenek, összesen 205 fővel. A 21-99, illetve a 100-299 fő közötti létszámmal működő szervezeteknél koncentrálódik a leépített létszám 45-45 %-a, a fennmaradó 10 %-ot 300 főnél többet foglalkoztató cégtől bocsátják el. A dolgozók túlnyomó többségének a munkaviszonyát rendes felmondással szüntetik meg a munkáltatók.

 

 

 

 

Székesfehérvár, 2008. május 15.

 

                                                                                  Zimmermann József

                                                                                            főigazgató

 

           

 

 
Publikálta
Takács János,, Közép-dunántúli Reg. Munkaügyi Tanács