Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

európai szociális párbeszéd

foglalkoztatás-politika

Közép-Dunántúli Régió

Közép-Magyarországi Régió

munkabiztonság

szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelem

szolidaritás


Hőségriadó!

 

Hőségriadó: délután jöhet az első rosszullét-roham
RENDKÍVÜLI UV-B SUGÁRZÁS VÁRHATÓ


A legmagasabb, hármas fokozatú hőségriadó az előrejelzések alapján csütörtök éjfélig tart, ekkor tetőzik a meleg, amely a 39-40 fokot is elérheti. A mentősöknél ugyanannyi riasztást kapnak, mint egy átlag napon, de a kórházakban délután öt-hat órakor számítanak az első rohamra.

Hétfőtől csütörtökig hármas fokozatú hőségriadót rendelt el az országos tiszti főorvos, mert az előrejelzés szerint a hét folyamán a nappali felmelegedés elérheti a 37-38 fokot. A hőség-előrejelzés harmadik fokozatát egyébként akkor rendelik el, ha a napi középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a 27 fokot.

A forróság, úgy tűnik, az első nap kezdetén még nem viselte meg az embereket, ugyanannyi hívást kapunk, mint egy átlagos napon – tájékoztatták lapunkat az Országos Mentőszolgálatnál. Szakemberek szerint egyébként délután öt-hat óra körül lehet az első roham, szervezetünk ugyanis addig bírja a rendkívüli meleget, ráadásul a lakosság jelentős része akkor megy haza a munkából.
 
A kórházak felkészültek

A mentőszolgálat és a kórházak egyébként felkészültek a következő napok rosszulléteire: a rendkívüli hőség miatt 30 százalékkal is megnőhet a halálesetek száma, de az idő az egészséges szervezetet is megviseli. Az egészségügyi intézetekben ezért megkülönböztetett figyelmet fordítanak a betegekre, a mentők pedig a szokásos napi 62 jármű mellett még 36 autót tartanak készenlétben.
 
A hőségriadó miatt a Fővárosi Védelmi Bizottság arról döntött, hogy Budapest 12 csomópontján vizet kell osztani a lakosságnak. Ezért a Deák téren egy "vízgyárat" is felállítottak, ahol helyben tisztítják és zacskózzák a vizet.

Palackozott és zacskós vizhez lehet jutni a Moszkva, a Flórián, a Kálvin, a Nyugati, a Blaha Lujza, a Móricz Zsigmond és a Gellért téren, az Örs vezér terén, illetve a Könyves Kálmán és a Kőbányai út, valamint a Hungária és a Kerepesi út kereszteződésében is.
Emellett 2000 köztéri csapot nyitnak meg, de a Dunában és szökőkutaknál továbbra is tilos fürdeni. A rendkívüli helyzet miatt egyébként tovább, este kilenc óráig tartanak nyitva a strandok.

A közterület-fenntartók kétszer 12 órás műszakban, 20 autóval mossák a sűrűn lakott városrészek és a lakótelepek utcáit. Nappal a mellékutakat és a lakótelepeket hűtik, éjjel a fő- és tömegközlekedési útvonalakat, így nem zavarják a forgalmat. Naponta 12-17 óra között a villamossíneket is locsolják, hogy a hőség miatt ne legyenek műszaki fennakadások.

A java csak kedden jön

A napi középhőmérséklet sokfelé eléri a 27 fokot, Budapesten és a Dunántúlon többfelé a 28 fokot is meghaladja. A hőmérséklet hétfőn délután 32 és 37, késő este 24, 29 fok között alakul – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján. Az előrejelzések szerint kedden sokfelé 38-39, szerdán 40, csütörtökön és pénteken 41 Celsius fokra is kell számítani.

A Meteorológiai Szolgálat arra is figyelmeztet, hogy kedden országszerte nagyon erős, 8,1-es UV-B sugárzás várható. Magyarországon 8-as feletti UV-B érték 13 éve a nyári szezonban átlagosan csak 3 százalékban fordult elő. Az orvosok szerint normál bőrtípusnál már 15 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír, leégés keletkezhet.

A Meterológiai Szolgálat arra hívja fel a szabadban tartózkodók és a nyaralók figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek a napsugárzás okozta leégés elleni védelemre. Amennyiben lehetséges, napközben 11 és 15 óra között kerüljék a napozást, és később is használjanak fényvédő krémet, illetve viseljenek kalapot és UV-szűrős napszemüveget - olvasható közleményükben.
 
(Forrás: MTI, Hírszerző)

 

Publikálta
Takács János,, Közép-dunántúli Reg. Munkaügyi Tanács