Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Alapfinanszírozás

Belföld

bértárgyalások, bérkategóriák

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

érdekvédelem, érdekegyeztetés

EU-elnökség

EU információk

EU-irányelvek

EU-projekt

európai szociális párbeszéd

Európa jövője

felnőttképzés

foglalkoztatás-politika

hátrányos helyzetűek foglalkoztatása

humánpolitika

Kisvállalkozások

megváltozott munkaképesség

munkajog, munkaügy

munkavédelem

Nemek közötti esélyegyenlőség

nők foglalkoztatása

Projekt hírek

szakszervezetek

szociális párbeszéd


Diszkrimináció - Van-e jelentősége?

Az Európai  Bizottság szeretné megismerni véleményét
DISZKRIMINÁCIÓ - VAN-E JELENTŐSÉGE? 
témában, hogy vajon a diszkrimináció valós gondot okoz-e, illetve elfogadható-e, és amennyiben nem, hogyan lehetne a leghatékonyabban megoldani ezt a problémát.
A kérdőívet nézze át és töltse ki, küldje el az Európai Bizottságnak.
Fontos a  véleménye Európának!

2000-ben az Európai Unió jogszabályt fogadott el a foglalkoztatás, a képzés, a szociális védelem, az egészségügyi ellátás, az oktatás, valamint az árukhoz, szolgáltatásokhoz és a lakásszolgáltatáshoz való hozzáférés terén előforduló, faji vagy etnikai alapú diszkrimináció tiltására.

E jogszabály (2000/43/EK irányelv) eredményeképpen a munkaadók, a szociális és egészségügyi ellátás szolgáltatói, az iskolák és képzési intézmények, az üzlettulajdonosok, az éttermek, diszkók és a lakásokat vagy házakat eladó vagy kiadó személyek nem alkalmazhatnak faji vagy etnikai alapú diszkriminációt.
Az Európai Unió elfogadta továbbá a 2000/78/EK irányelvet, mely tiltja a fogyatékosságon, életkoron, valláson, meggyőződésen vagy szexuális irányultságon alapuló diszkriminációt. Ez a jogszabály csak a munkahelyre és a képzésre alkalmazandó. Ezen irányelvekről és a jelenlegi európai uniós antidiszkriminációs politikával kapcsolatos további tudnivalókat a következő oldalakon talál: és http://ec.europa.eu/employment_social/fundamental_rights/index_en.htm. Valamennyi tagállamnak összhangba kellett hoznia nemzeti jogszabályait ezekkel az irányelvekkel. Egy nemrégiben a Bizottság számára készített tanulmány szerint néhány tagállam nemzeti jogszabályai jóval túllépik az irányelvek által megkövetelt minimumot, így például a homoszexuálisokat, a fogyatékkal élőket és az időseket is védik a diszkriminációval szemben a kávéházakban és éttermekben, vásárláskor, szolgáltatások igénybevételekor vagy lakásbérlés esetén. Ez azonban nem jellemző tagállamok többségére, aminek következtében a különböző csoportok eltérő szintű védelemben részesülnek. A Bizottság azzal kapcsolatban szeretné kikérni véleményét, hogy vajon ez a helyzet valós gondot okoz-e, illetve elfogadható-e, és amennyiben nem, hogyan lehetne a leghatékonyabban megoldani ezt a problémát. A kérdésekre adott válaszai szigorúan bizalmasak.
A kérdőív megtalálható:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=Discrimination&lang=hu

Publikálta
Széles Katalin,, Országos Foglalkoztatási Közalapítvány