Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Alapfinanszírozás

Belföld

bértárgyalások, bérkategóriák

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

érdekvédelem, érdekegyeztetés

EU-elnökség

EU információk

EU-irányelvek

EU-projekt

európai szociális párbeszéd

Európa jövője

felnőttképzés

foglalkoztatás-politika

hátrányos helyzetűek foglalkoztatása

humánpolitika

Kisvállalkozások

megváltozott munkaképesség

munkajog, munkaügy

munkavédelem

Nemek közötti esélyegyenlőség

nők foglalkoztatása

Projekt hírek

szakszervezetek

szociális párbeszéd


A dolgozó nő és a stressz

A dolgozó nő és a stressz
 
Sokan egy perc alatt feladnák eddigi életüket a munkájukkal együtt, ha kiderülne, hogy most nyertek a lottón. Mindezt annak reményében, hogy ezentúl nyugodt lesz az életük.
 Azonban ez nincs feltétlenül így. Akinek sok bosszúságot és stresszt okoz a munkája, két dolgot tehet: tart egy alapon önvizsgálatot, hogy valóban álmai munkáját végzi-e, illetve alaposan megnézi a munkahelyét, hogy tényleg azt nyújtja-e, amit ő egy ideális munkahelytől elvár.
Ezután még mindig elképzelhető, hogy arra jut valaki, hogy ő háziasszony fog kiteljesedni – aám ne gondoljuk, hogy ezzel csökkentjük az életünkben jelen lévő stresszt. Friss pszichológiai kutatások kimutatták ugyanis, hogy egy negatív esemény hatására a nem dolgozó nőknél négyszer nagyobb eséllyel alakul ki depresszió, mint dolgozó nőtársaiknál. Persze ez nem szabályszerű, és eléggé az egyénen múlik, hogy ki mit él meg stresszként.
Mint ahogy az is, hogy milyen szerepben érzi jól magát. Ha ez a szerep részben a dolgozó nő szerepét jelenti, és a munka fontos részét alkotja életünknek, ahol sikerélményeink vannak, ám a nap végén mostanában folyton levertek és ingerlékenyek vagyunk - akkor keressük meg ennek az okát!
Elképzelhető, hogy épp most kaptunk egy olyan feladatot, amiről még magunknak is alig merjük bevallani, hogy túl nagy falat. Az is lehet, hogy mostanában frusztrált a légkör a munkahelyünkön. Egy alattomos pletyka, a nem megfelelő belső kommunikáció, a szigorú vállalati szabályok, vagy egy tőlünk teljesen eltérő mentalitású főnök mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy úgy érezzük, bár jól végezzük a munkánkat, valahogy mégsem érezzük ettől jól magunkat.
Pedig nem a hivatásunkkal van a gond: csak van mit javítani a munkahelyünkön. Ez már csak azért is fontos, mert a tartósan nagy mennyiségű stressz hosszú távon kiégéshez, és szívbetegségekhez vezethet.

Tanuljuk meg hát kezelni a munkahelyi stresszt!
1. Érdemes megtanulnia néhány stresszoldó, lazító technikát. Ez lehet légzésgyakorlat, amelyet a számítógépe előtt is elvégezhet, néhány jógagyakorlat, de beiratkozhat akár egy meditációs tanfolyamra is. Ezek nemcsak megnyugtatnak, hanem segítik a koncentrációt.
2. Mozogjon többet! A testedzés erősíti a szívet, és még az agyműködésre is jó hatással van. Van a lakó- vagy munkahelye közelében konditerem, uszoda vagy masszázsszalon? Még az is lehet, hogy van céges fitneszbérlete, csak időtlen idők óta nem használta.
3. Készítsünk minden hét elején egy reálisan tartható időbeosztást, de ezt csak iránymutatásnak tekintsük, ne szigorú szabálynak, hiszen akkor ez csak egy újabb stresszforrás lenne.
4. Ha úgy érezzük, sehogy sem tudunk dönteni egy kérdésben, nyugodtan kérjük ki a tapasztaltabb kollégák véleményét.
5. Végül pedig ismét hangsúlyozzuk, amit már mondtunk: ismerjük meg önmagunkat. Ha felállítjuk a prioritásainkat, és eszerint próbáljuk berendezni az életünket, sokkal kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak leszünk hosszú távon. Ehhez mindössze az kell, hogy szeressük a szívünket, és halljuk meg, mit súg nekünk.
Forrás: http://nokvagyunk.dashofer.hu/?topic_id=4074&fejezet=90&alfejezet=5

Publikálta
Széles Katalin,, Országos Foglalkoztatási Közalapítvány