Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Európai települések vezető szerepben a biológiai sokféleség megőrzésében

Presztízsértékű díjátadásra került sor 2011. november 24-én Brüsszelben, ahol Janez Potočnik az EU Környezetvédelmi Biztosa méltatta a helyi önkormányzatok szerepét a biológiai sokféleség megőrzésében. Montpellier (Franciaország), Hannover (Németország), Szentes (Magyarország), Körmöcbánya (Szlovákia), valamint Puebla de Sanabria (Spanyolország) 5 európai város büszkélkedhet a Biodiverzitás Fővárosa címmel 2011-ben.

„Élővilágunk életszínvonalának romlása és az élőlények sokszínűsége (ún. biodiverzitás vagy biológiai sokféleség) eljutott egy olyan szintre, amikor bolygónk Földi élet fenntartására vonatkozó kapacitása komoly veszélybe került. Ahogy az a Globális Biodiverzitási Körkép (Global Biodiversity Outlook) harmadik kiadásában is látható, az emberi tevékenységek által okozott pusztulási arány világszerte 100-1000-szer meghaladja a természetes kihalási mutatót. Az európai emlősök, madarak, pillangók, kétéltűek, hüllők és édesvízi halak 30-50%-át fenyegeti a pusztulás. Ahogy az emberi faj egyre inkább a városias életmód felé irányul, továbbra is teljes mértékben a természet adta szolgáltatásoktól függünk, ideértve az élelmiszereket és gyógyszereket, az építőanyagokat, ruhákat, üzemanyagot, valamint a levegő és víz tisztítását. Ahogy arra a FAO (ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) is rávilágított, a világgazdaság közel 40%-a biológiai termékeken vagy folyamatokon alapul. A városlakók számára a hanyatló biodiverzitás növekvő monotonitást és stresszt jelent, valamint az életszínvonal általános csökkenését. Másfelől viszont a falvak, községek és városok a megfelelő lépésekkel és a biodiverzitás fontosságára utaló kommunikációjukkal kulcsszerepet játszanak a biodiverzitás megmentésében, így a lakóközösségek és annak tagjai is jelentős mértékben kivehetik részüket a további veszteségek megfékezéséből.”

Dr. Ahmed Djoghlaf, az Egyesült Nemzetek Biológiai
Sokféleség Egyezményének helyettes főtitkára
és megbízott titkára


Számos európai város, közösség és falu büszkélkedhet hihetetlen gazdag biodiverzitással. A legkülönbözőbb ökorendszereknek adnak otthont, ezzel megajándékozva a helyi lakosokat: kertekkel és parkokkal, folyókkal és erdőkkel, régi épületekkel és falakkal, szántófölddel, rétekkel és sok mással. Ez a diverzitás nemcsak a veszélyeztetett természet megóvása miatt fontos, de a népesség nagy részének ez az első vagy egyetlen kapcsolata a természettel, mivel a természeti élőhelyek általában a tőlük távol eső, kevésbé lakott területeken fekszenek.
Az önkormányzatok sokat tehetnek annak érdekében, hogy megőrizzék a biológiai sokféleséget, és lakóiknak valamint a jövő generációinak egy egészséges és élhetőbb környezetet teremtsenek. A program iránt elhivatott önkormányzatok felelősségteljes magatartást mutatnak, és közvetlenül hozzájárulnak a saját fenntartható fejlődésükhöz. A „Biodiverzitás Fővárosai” elnevezésű projekt ezeket az önkormányzatokat hivatott megjutalmazni, illetve azok tevékenységeit bemutatni más településeknek, és teljesítményüket kiemelni mind nemzeti, mind európai szinten.
A franciaországi Montpellier, többéves biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó Cselekvési Tervet valósít meg 2010-2014 közötti időszakban. A 257000 lakosú város vezetőségének a célja, a település zöld/természeti területeinek 10-15 percen belüli elérésének, megközelíthetőségének a biztosítása. Az 520000 lakost számláló Hannover szintén jelentős erőfeszítéseket tesz a természeti környezet szeretetének kiterjesztése érdekében széleskörű stratégiájának végrehajtása során. A hazánkat képviselő Szentes városa a Kurca vízvédelmi programjának megvalósításával elérte a célját, a vízfolyás élővízzé alakítását. Továbbá jelentősen fáradozik a 29375 lélekszámú város önkormányzata a geotermális energia, mint megújuló energia hasznosításában összhangban a természet és környezeti értékek megőrzésével. A szlovákiai 5400 lakosú Körmöcbánya 1995 óta rendezi meg a nagy sikerű világhírű, környezetvédelmi témájú úgynevezett „Envirofilm” fesztivált, ezáltal is felhívva a figyelmet az értékek védelmére („nem minden arany ami fénylik”). A legkisebb lakosságszámú díjazott, a mindösszesen 1600 főt számláló spanyolországi település Puebla de Sanabria kiemelkedő munkát lát el az ibériai farkas faj megőrzésében és a térség fenntartható fejlesztése érdekében, a környezeti nevelés terén.

Szentes

Szentes város Magyarország dél-alföldi régiójában, azon belül Csongrád megyében, a Tisza és a Hármas – Kőrös által közrefogva helyezkedik el a Kurca-folyó mentén. A település Csongrád megye harmadik legnépesebb városa.
A várost átszelő Kurca széli növényzetével számos vízi és nádi madárfajnak ad otthont.
A településtől ÉK-DK-i irányban egymással lazán összefüggő, mozaikos, jelentős kiterjedésű szikes és füves puszták találhatóak. Ezek egy része Cserebökényi puszták néven tájvédelmi körzetként 1991-ben védettséget kapott, amely 1997 óta a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozik. Eddig közel 200 madárfajt találtak a területen, közülük 15 fokozottan védett. Jellegzetes vonuló madarai a pusztai ölyv, a gatyás ölyv, a vándorsólyom, az aranylile, a téli kenderike és a hósármány.
A Kurca folyó környékén elterülő Széchenyi liget Szentes legszélesebb parkja, ami egyben egy botanikai-, kulturális- és történelmi emlék. 1953 óta természetvédelmi terület, értékes botanikai kert ahol platán-, vadgesztenye-, kőris-, hársfa, juhar, mocsári ciprus, fekete fenyő, angol tölgy található. A Tisza és a Körösök természeti szépsége, gazdag növény és állatvilága nagymértékben hozzájárul Szentes egyedi természeti adottságaihoz. A regionális kórház 16 hektáros parkja helyi védelemmel rendelkezik a ’30-as évektől kezdődően. A Kurca folyó fenyvesek, mocsárciprusok és árvalányhaj között szeli át a parkot.
A város mezőgazdasági tevékenysége a geotermális fűtésen alapul, a legnagyobb üvegházas és fóliasátras kertészet található itt az országban. Üvegházas kertészkedés 23 hektár felületen valósul meg, amelynek fűtését 14 geotermális kút biztosítja. 40 hektár felületen fűtetlen fóliasátras termesztés folyik, míg 40 hektár mezőgazdasági területen helyi tájfajták termesztését végzik.


A projekt az öt országban megrendezendő versenyeket kiíró kormányzati hivataltól független öt környezetvédelmi területfejlesztési szervezet és két globális szakmai szervezet közös kezdeményezése (Deutsche Umwelthilfe e.V. Német Környezetvédelmi Segély, Natureparif az Ile-de-France (Párizsi Régió) regionális természetvédelmi és biodiverzitási ügynöksége, Szlovák Regionális Környezetvédelmi Központ (REC), Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft., Fundacion Biodiversidad (Biodiverzitás Alapítvány), IUCN (International Union for Conservation of Nature,magyarul: Nemzetközi Természetvédelmi Unió, ICLEI – Az Önkormányzatok a Fenntarthatóságért nevet viselő nemzetközi egyesület).

Publikálta
null