Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Belföld

Bér, jövedelem

Biztosítás

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Interjú

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Minisztériumok

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás


Az Európai Unió kárenyhítési támogatást adott

 KÖZLEMÉNY

A 2006. tavaszi dunai és tiszai árvizek okozta károk enyhítésére Magyarország az Európai Unió Szolidaritási Alapjából 15 063 587 euró támogatást kapott.

Az EUSZA-t az EU Tanács 2012/2002 rendelete hozta létre abból a célból, hogy jelentős természeti katasztrófa bekövetkezése esetén, a Közösség szolidaritását demonstrálandó, pénzügyi támogatással segítse elő a megszokott életkörülmények helyreállítást a katasztrófa által sújtott régiókban. A 2002-es rendelet alkalmazásában egy katasztrófa akkor tekinthető súlyosnak, ha legalább egy támogatásra jogosult államban olyan közvetlen károkat eredményez, melyek becsült összege 2002-es árakon számítva meghaladja a 3 milliárd eurót (kb. 836 milliárd HUF) vagy az érintett állam bruttó nemzeti jövedelmének 0,6%-t. (Kb. 120 milliárd HUF).

Az Alap beavatkozásait csak közvetlen állami és önkormányzati károkra, illetve közkiadásokra korlátozzák, valamint elsődleges veszélyhelyzeti tevékenységek (rész)finanszírozására szolgál.

Az Alapból származó pénzügyi segély azonnali, rövid távú, specifikus pénzügyi támogatás, amely elősegíti a normális életkörülmények helyreállítását az érintett károsodott területeken. Az Alap ugyanakkor nem hivatott átvenni az állami vagy magánhivatalok feladatát, a károsodást megelőző állapothoz képest jobb körülmények kialakítását, magasabb szint elérését nem finanszírozza.

A Bizottság 2006. december eleji döntésének megfelelően a Bizottság a magyar kérelem támogatása mellett döntött. Az Európai Parlamentnek és a Miniszterek Tanácsának a 2012/2002/EK tanácsi rendelet értelmében, mint költségvetési hatóságnak, szükséges volt a javaslatot jóváhagynia.

Az Európai Unió Tanácsa 2007. áprilisában, az Európai Parlament plenáris ülése, pedig 2007. június 7-én minősített többséggel hagyta jóvá a magyar kérelem támogatását, illetve a Bizottság által javasolt támogatási összeget. A Bizottság hivatalos döntését követően a támogatás felhasználására jogosult állam képviselője, és a Bizottság képviselője megvalósítási megállapodást köt egymással, amelyben minimálisan rögzítésre kerülnek a támogatás felhasználásához szükséges eszközök, a felelősségek felosztása, a pénzügyi ellenőrzés, valamint a tervezett, támogatható cselekvések. Magyarországon a Belügyminisztérium jogutódjaként, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, mint főfelelős tárca felügyeli a támogatás felhasználását.

A támogatást a Bizottság csak a megvalósítási szerződés aláírását követően folyósítja a jogosult állam által megadott számlaszámra egy összegben. Az állam 1 éven belül köteles felhasználni a támogatást.

Magyarország képviseletében Dr. Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter asszony a Megvalósítási Megállapodás aláírására meghívta Budapestre Danuta Hübner asszonyt, a Bizottság regionális politikáért felelős biztosát.
(Forrás: ÖTM, 2007. június 8.)

Publikálta
Sabján, Katalin