Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A Jászságról vetélkedtek
 Szombaton nagyszabású vetélkedő zajlott a DMK nagytermében délelőtt és délután is. Szülőföldünk a Jászság címmel hirdetett vetélkedést a Jász Múzeumért Alapítvány a kistérség valamennyi általános és középiskolája számára. A tavasszal zajlott írásbeli fordulók után eljött a vetélkedő döntője, melyben nyolc általános iskolás és négy középiskolás csapat versengett a nem csekély díjakért, a helyezésekért.

 

Délelőtt 9 órakor Hortiné dr. Bathó Edit, a Jász Múzeum igazgatója köszöntötte az ötfős csapatokat, kísérőiket, segítőiket. Megemlítette, hogy a jász öntudat erősítése is célja a versengésnek, de az is, hogy minél több ismerettel bírjanak a diákok szülőföldjükről. Ezt szolgálja az a tudományos munka, mely a múzeumban is folyik, s melynek egyik eredménye a napokban megjelent olvasókönyv, mely szinté a Szülőföldünk a Jászság címet viseli, s kiadásához, illetve vetélkedő megrendezéséhez is uniós pályázati támogatást is nyertek a szervezők. Ennek része lesz szeptemberben még egy vetélkedő, egy tréfás jászsági ki mi tud is.

A zsűrit is bemutatta az igazgató asszony. Az elnöke dr. Horváth László, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok igazgatója volt. Tagjai: dr. Selmeczi László régész, Papp Izabella levéltáros, V. Juhász Nyitó Klára néprajzkutató és Besenyi Vendel helytörténeti kutató.











Dobos Gergely jászkapitány köszöntőjében elmondta, ő is szereti a vetélkedőket, hiszen a gyerekek számára ez élményteli esemény. Fontos, hogy a jászok történetével megismerkedjenek a fiatalok, a szülők, nagyszülők történeteit ismerjék, s majd egykor tovább is adják gyerekeiknek. Fontos Magyarország múltját, történelmét ismerni, de nem kevésbé fontos a Jászág történetének ismerete, hisz az közelebb áll hozzánk. A hagyományok őrzése pedig az eljövendő nemzedékek számára szinte kötelesség is.

Nem volt könnyű a döntőbe jutni a csapatoknak. Az írásbeli feladatok – a jelenlévő pedagógusok szerint – nagyon nehezek voltak. A versenyben 14 általános iskola csapata vett részt, s nyolc lett döntős. A kiadott feladatok között olyan is volt, amikor panaszos levelet kellett írni a hatvani kádihoz. Voltak nem szokványos feladatok, pl. az osztálynapló díszítése jász motívumokkal.

A döntősök azonban nagyon felkészültek voltak, ezt a szoros eredményt is bizonyította. Két feladatot otthon kellett kidolgozni. Minden csapatnak be kellett mutatni saját települését egy-egy pps file összeállításával és a zsűri előtti ismertetéssel. Híres jászsági művészeket, alkotókat is fel kellett ismerni, de a Lehel kürt faragott motívumait is. Húsvéti és karácsonyi sajátosan jászsági ételsort kellett összeállítani. Bizony igencsak nehéznek bizonyult a viseleti darabok kiválasztása és használatának ismerete, de többeken kifogott a paraszti gazdálkodásban használat eszközök felismerése is. No, és énekelni is kellett jászsági népdalokat, valamint a jász himnusz kevéssé ismert változatát. E két feladat volt talán a legnehezebb, s a legtanulságosabb is. Sajnos a gyerekek nem tudnak énekelni, ami arra is rávilágít, hogy az iskolai énekoktatás nagyon háttérbe van szorítva. Erről viszont nem a gyerekek és tanáraik tehetnek.










Persze volt sok kedves, humoros és vidám jelent is, olykor jól szórakoztak a csapatok a látottakon, hallottakon. Az eredmények összesített táblázata jól mutatta, hogy bizony sok esetben a maximális pontot értek el a csapatok. Így az általános iskolások versengésében az első helyet 53 ponttal a Belvárosi Általános Iskola Lehel vezér nemzettsége nevű csapata nyerte. Felkészítőjük: Nagyné Völgyi Hilda.

A második helyen 52 ponttal a jászárokszállási Széchenyi Általános Iskola 7. b nevű csapata lett, harmadik helyen a jászapáti Mészáros Lőrinc Gimnázium korosztályos csapata a Piszkék végeztek 51 ponttal.

Az általános iskolások versengésében egyébként még egy jászapáti, valamint jászdózsai, jánoshidai, jászfelsőszentgyörgyi diákok és a nagyboldogosok egy csapata is részt vett.

 










A középiskolások közül hat csapat indult és négy csapat juthatott a döntőbe. Ők a Terplán SZKI, a Liska SZKI, a jászárokszállási Deák Ferenc Gimnázium és a jászapáti Mészáros Lőrinc Gimnázium csapatai voltak.  Nagyon ötletes, humoros, fiatalos és szellemes bemutatkozásokat láthattunk, hallhattunk a diákoktól. Nagy tudásról, felkészültségről tettek tanúbizonyságot. A viseleti darabok és népi munkaeszközök felismerése azonban az ő esetükben is nagy fejtörést okozott. A gamó, a kupujka, az ingváll kifogott rajtuk, s tulajdonképpen e tárgyak döntötték el a végső helyezések sorsát.

Az első hely nem volt kétséges, maximális 60 ponttal a jászapáti Mészáros Lőrinc Gimnázium diákjai nyerték. Felkészítőjük: Nagy Ferencné.

A második helyen a jászárokszállási Deák Ferenc Gimnázium diákjai 54 ponttal végeztek. A Liska és a Terplán csapata azonban holtversenyben volt harmadik, így ők két plusz feladatot kaptak az izgalmas végjátékban. A vízhordához alkalmatos „szerkezet” azonban nem volt számukra ismerős, a liskások viszont a lajbit meg tudták határozni, így a bronzérem az övéké lett, a terplánosok a negyedikek lettek.

A díjazás persze nem volt kis dolog, minden diák kapott jutalmat, hiszen nagy munkát végeztek az elmúlt hetekben, hónapokban. A Szülőföldünk a Jászság című kötetből mindenki kapott, de oklevelet is, a helyezettek pendrive-ot, vásárlási utalványt is.

 

Kiss Erika

Publikálta
null