Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Egy vállalkozás nehézségeiről
  Jászberényben a XIX. század végén a Sugár út - ma Rákóczi út - mentén hatalmas üres területek, vizenyős, gödrökkel tarkított buckák voltak. A mai Rákóczi úti iskola udvara helyén - a Jókai úti sarkon - volt a korcsolyapálya, utána gyakorlatilag nem volt épület az állomásig tartó részen. A dohánybeváltó jelenleg is meglévő épületei 1904-ben létesültek.

A város körül található agyagos részeken termelték ki az alapanyagot, és ott helyben ki is égették egy ún. körkemencében. 1898-ban a méntelep építése kapcsán is felmerült, hogy téglaégető körkemencét kell felállítani, mert egy és háromnegyed millió darab tégla szükséges.

A városi téglaégető ekkor a VI. kerületben a város szélén, a vasúti híd mentén a Zagyvához közeli területen - ez ma részben a Vasas horgásztó - volt. Elefánthy Sándor - Jászberény egyik jelentős családjának tagja, földbirtokos, virilis városi képviselő - működtette azt. 1899-ben nagyon újszerű és széles látókörre valló tervet dolgozott ki egy önálló gőzfűrész üzem létesítésére, amihez a korszerű téglagyártás is kapcsolódott. A fűrészüzem kapacitását illetően évi 500 vagon nyersanyag feldolgozására készítettek számításokat. Azt is kimutatták, hogy az üzem működése során a városnak évi 1400 forint adóbevétele keletkezhet.

A helyi sajtóban napvilágot látott tervezetben az szerepelt, hogy 60-100 munkást foglalkoztatna az új üzem, ami szintén jelentős dolog volna. A tervezett üzem 1900-ban már működne is, ha a város vezetése is segítene a vállalkozónak a megvalósításban. Elefánthy ugyanis a Sugár út (Rákóczi) mentén, közel a vasútállomáshoz, a város tulajdonában álló területből 3200 négyszögölnyit kért használatra. A gyár felépítéséhez, továbbá még 300 ezer darab téglához szükséges agyagot és annak kiégetését is kérte támogatásként.












A kérés mellé ajánlatot is megfogalmazott Elefánthy Sándor. A telket 20 évre kérte használatba, és azt ígérte, ha már nem ipari célra használná, akkor bérleti díjat kelljen fizetnie. A fűrészüzemben hordódongákat, szőlőkarókat, deszkát készítenének keményfából. Ebben a korban ugyanis már nagy szőlőbirtokok voltak Jászberény határában Újerdőn, Tőtevényben, Homokon, Portelek határában is. Szőlőkarókra és hordókra bizony nagy kereslet volt. A fűrészüzemi hulladék is hasznosulna, hiszen tüzelőanyagoknak is meglehetősen híjával volt ekkor tájt a város.

Ezentúl még egy nagy dolog is megvalósulhatna Jászberényben, mégpedig az, hogy a gőzfűrész üzemelése során használt energiával a közvilágítást is meg lehetne oldani. Ekkor ugyanis jószerével csak a város központjában volt közvilágítás, gázlánggal. A villanyvilágítás pedig már máshol elterjedt.

 

Korszerű téglagyár épült

A város vezetése e helyi szinten grandiózusnak mondható tervre igent mondott, azaz átadta a szükséges területet, mely részben a későbbi tanítóképző épületének, udvarának - a mai jégpályának és arborétumnak, illetve azok mögötti résznek – területe. Ez a haszonkölcsön szerződés 1901-ben született meg.

Közben a hagyományos téglaégetés is folyamatosan történt, a fűrészüzem pedig elkezdte tevékenységét. Elefánthy Sándor 1900-ban hirdette a téglát, ami ekkor 1000 darabjával 36 koronába került. Egy métermázsa tűzifa ára 1 korona 50 kr. volt, de hasábba vágva 1 korona 80 kr. A tűzifát teherkocsival házhoz is szállították.

Azonban egy új téglagyár megvalósulásáról is szóltak már a hírek 1901-ben. Elefánthy Sándor olyan új technológiájú téglagyárat épít a Sugár úton, ami saját szabadalma - állt az újságban. Ez azonban kissé csúsztatás volt, mert a szóban forgó eljárást egy német mérnök, Friedrich Hoffman már 1858-ban kidolgozta. Jászberényi alkalmazása azonban minden bizonnyal úttörőnek számított.  Az újdonság olyan körkemence volt, ami a korábbi technológiánál hatékonyabb és olcsóbb is, és a jobb minőséget is jelentette. Az újfajta téglaégető létesítése 15 ezer helyett 4-5 ezer forintba került. A szabadalmaztatás, a téglaégető engedélyeztetési eljárása 1901-ben kezdődött. Az újság beszámolója szerint 1902-ben már el is készült a Sugár úton az újfajta téglaégető, és május 14-én fel is avatták.





  







Egy beszámoló szerint az építkezés során a 32 méter magas kéményt ifj. Kucza János, jászberényi építőmester készítette. Az új rendszerű téglaégetőben a téglát jó minőségben, a korábbi költség negyedéért tudták előállítani. A leírás szerint az Elefánthy-féle téglaégetőnek a lelke a kettős fallal körülvett, azon belül lévő ellipszis alakú égetőtér. „A kéménybe torkolló füst- és légáram vezetékek, szelepek az ellipszisen belül vannak….  Az égető tér 14, egymástól 7-7 méter távolságban lévő részre bontott, ezek sugár alakban helyezkednek el, és kisebbre-nagyobbra is alakíthatók. A mór téglát szellősen rakják az égető blokkba, s több fázison megy át a kiégetés során. Négy szakaszban hűl, négyben, négyben égetik, négyben előmelegítik a téglát. Egy szakaszban berakják, egyben pedig kiszedik.”- olvasható az újság tudósításában. A leírás szerint ebben a rendszerben I. osztályú téglát tudtak készíteni, selejt szinte alig volt, ellentétben a korábbi eljárással. Ráadásul az üzemeltetéshez sem kellett drága tüzelőanyag, akár szénpor is megfelelt. A jó minőségű téglát ezer darabonként 24 koronáért adta Elefánthy Sándor. Máshol ez 28 koronába került.  

 

Arról sajnos nem számolt be a helyi sajtó, hogy az 1902 decemberi téglagyári tüzet mi okozta, és mi lett a következménye. Bizonyára nagy csapás volt ez, mert a későbbi években a gőzfűrészüzemi termelés volt a jelentősebb az Elefánthy-féle vállalkozásban. Azonban a téglagyár is működött, a Zagyvától egy árkot, kisebb csatornát is építettek, a vizet így vezették oda. Ez a csatorna később, a környék benépesülése után sok gondot okozott, eldugult, és a víz szétterült a környék házai, kertjei között. A téglatelepet iparvágány kötötte össze a vasútállomással is, ami a szállítást segítette.

 

A város vezetése ellenlábasa a gyárnak

Az Elefányhy-féle vállalkozás számára a helyi politika sok nehézséget okozott. A város konzervatív vezetése támogatásával – már 1901-től tervezetten – a mészhomok téglagyár alapítása volt napirenden. Ezt előbb a Rákóczi útra, az Elefánthy-telep mellé tervezték, de később a Nagykátai út mentén, a Cserőnél 1911-ben készült el. Ennek is volt keskeny nyomtávú, lófogatos vasúti volna az állomásra.

Közben Elefánthy Sándornak számos gondja akadt. A gőzfűrész üzemelést, a tűzifa- és kőszénkereskedést 1903-ban kiadta Kun Sándornak. A város vezetése már ezt szerződésszegésnek tekintette, a 2 holdas terület kölcsönhaszon szerződésének felbontását kezdeményezte. Megbüntették cséplési tevékenység engedély nélküli végzéséért. Számos vita zajlott ez ügyben rágalmazási perig. Azonban Elefánthy nem rágalmazta a polgármestert, mondta ki a bíróság 1908-ban. Az eredeti elképzelés villanyvilágításra vonatkozó részét 1905-ben Fecske János valósította meg, az ő gőzmalma szolgáltatta az áramot 1928-ig.

Végül 1913-ban Elefánthy Sándor telephelyengedélyét a jászberényi képviselő-testülete határozatában megvonta. Anyagi nehézségek következtében ugyanis 1912-ben kényszerárverésre került a telep, s az Alföldi Általános Bank szolnoki kirendeltsége tulajdonába került. A banké azonban csak az épületek lettek. A levéltárban található iratokban a téglagyári épületek, körkemence és két lakház szerepel. A bank egyébként megvételre ajánlotta ezeket a városnak 7 ezer koronáért, azonban ezt a képviselő-testület elutasította. Még 1914-ben is jelent meg hirdetés az eladó téglagyárról, majd 1917-ban egy városi határozat arról szól, hogy a területet átengedik a tanítóképző építésére. Az ehhez szükséges téglákat – nagy nehézségek mellett - a Neuberger-testvérek Szelei úti téglaégető telepén készítették.

 

Kiss Erika

Publikálta
null