Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Városkép, hagyomány és modernség
 Ráday Mihály kérésére háromszor is, elhangzott csütörtökön este Jászberényben, az Andrássy Rendezvényház konferenciatermében, hogy városvédőnek lenni jó! Ezt a fiatal városvédők állapították meg idei táborozásuk alkalmával, s adták tudtára az idősebbeknek, a Város- és Faluvédők Szövetsége XXIX. Országos Találkozóján. De menjünk sorjában, mert az események korábban kezdődtek.

 

Tavaly a Rácalmáson rendezett találkozón vette át a Jászberényi Városvédő és Szépítő Egyesület a vándorbotot azzal, hogy idén ők rendezik a szakmai konferenciát.  Készültek is tisztességgel, így szerdán koradélután az ország minden szegletéből  – Soprontól Kisvárdáig – érkezett küldöttek, mintegy 220-an, részesei lehettek a felemelő megnyitó ceremóniának.

A forró üdvözlés tényszerű volt a 32 fokos hőségben, de az Andrássy Rendezvényház ideális helyszín volt, hiszen az egykori borközraktár épületének vastag falai a meleget kint tartották. A több alsószoknyával, pruszlikkal, köténnyel és főkötővel nehezített jász viseletes asszonyok sürögtek forogtak a vendégek körül, a jász legények sem hagyták otthon a csizmájukat. Már ez mutatta a jász virtust.

 A terembe érkezett történelmi zászlók, a jászkürt hangja adta az illő keretet a rendezvényhez, melyet Bolla János egyesületi elnök köszöntött, majd sorban a megtisztelt személyiségek is. Gedei József polgármester, dr. Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, Szabó István Szolnok alpolgármestere, Dobos Gergely jászkapitány, majd Ráday Mihály, a Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) elnöke.












Ráday Mihály emlékezett az 1995-ben szintén Jászberényben rendezett találkozóra, s örömmel állapította meg, hogy az akkor felavatott korsós lány kútja ma is éke a főtérnek. Kifejtette, hogy a városvédő mozgalom több mint 30 éves, a rendszerváltás előtt már országos civil erőt képviseltek. A konferencia céljaként hangsúlyozta, hogy a tapasztalatok átadása nagyon fontos. Sok jó kezdeményezés van országszerte, a megvalósítás pedig sehol sem egyszerű, de a szervezetek egymást segítve mindig eredményesek lehetnek. Azt is említette, hogy ilyen találkozó alkalmával lehet dicsekedni, de a nehézségekről is beszélni kell.

 

A kisvárosok arculatát meg kell őrizni

A szakmai konferencia címe: Értékmegőrzés és korszerűség, avagy a kisvárosok arculata a XXI. század elején kifejezte a városvédelem jelenlegi tendenciáját. Három előadás hangzott el. Elsőként dr. Meggyesi Tamás emeritus professzor szólt a közterületek szerepéről a város identitásában. Azt hangsúlyozta, a város karakterének megtartása fontos, s hogy ennek érdekében mit kell és lehet tennie egy építésznek. Minden város összefüggő, eleven struktúra, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Dr. Winkler Gábor a szövetség alelnöke, egyetemi tanár és főépítész a vidéki városok történelmi szemléletű megújítását elemezte. Hozott jó és rossz példát. A városokban sok száz év történelme van beírva a falakba, házakba, utcákba, terekbe. A városmegújítás során a megőrzés és a korszerűség harmóniájára van szükség. Az arculat megtartásához jó koncepció kell az önkormányzatok részéről. Győr főterének átalakítását hozta negatív példának, ahol sajnos eltűnt a történelmi atmoszféra az átépítés során.

Jászberény főépítésze, Alvári Csaba a városkép alakulását mutatta be az elmúlt 40 évben. A jellegzetes fésűs beépítés problémáját is említette, mely új utcák nyitásához vezetett, de a gazdaságosan már nem felújítható régi épületekről is szólt. Mutatott szép, a környezetével egységben, harmóniában lévő új beépítéseket, de a rossz példákat is sorra vette. A városközpont bérházait, melyek ma már igen lepusztultak, a műemléképületre szinte ráépített emeletes házakat, a csemegetömb szégyenfoltját. A jelenleg már kivitelezés alatt álló főtérmegújítás elemeit is megismertette a hallgatósággal, a Zagyvapartra tervezett sétánnyal, a kiszélesített kőhíddal, ovicentrummal, a felújított promenáddal. Hangsúlyozta, hogy a hely kora, hagyományai mindig nagyon fontosak a fejlesztési irányok megfogalmazásánál, ezt nem lehet szem elől téveszteni.

Az előadásokat követő fórum során volt, aki a műemlékvédelem és az üzleti érdekek ütközését hozta szóba, más azt kérdezte, hogy lehetne megmenteni egy Klebelsberg-féle tanyai iskola lepusztult, de megőrzése érdemes épületét. A tulajdonosnak milyen kötelezettségei vannak, ha városképi jelentőségű ingatlana van, segít-e az önkormányzat, és mit tesz, tehet az Örökségvédelmi Hivatal. Ez utóbbi kérdésben elhangozott: az örökségvédelemben a civilek nélkül nem lehet eredményesen dolgozni.

A csütörtöki napon szekciókban telt a délelőtt, ahol a természetvédelemről, az épített környezet megóvásáról, a hagyományőrzésről és a fiatalok örökségvédelmi tevékenységéről esett szó. Egy ajánlást is megfogalmaztak. Ebben áll többek között a fiatalokkal való foglalkozás erősítése, akár úgy, hogy az iskolai tantervbe a természeti és épített értékeket a helyszínen bemutató, közvetlen élményeken alapuló oktatást vegyenek fel. A szövetség javasolja a helytörténet, helyismeret kötelező tananyagként történő beemelését az oktatásba. Egy pontban megfogalmazták, hogy szigorúbb és gyorsabb büntetést tartanak indokoltnak a természeti környezetben lerakott szemét és építési törmelék elhelyezéséért. Kívánságuk, hogy a hatóságok legyenek kötelesek eljárást indítani a településvédő civil szervezetek bejelentése nyomán.

 

A délutáni városnézés arra volt jó, hogy Jászberény nevezetességeit, történelmi múltját, érdekességeit és az újdonságokat is megmutassák a vendégeknek. A Jászkürt Fogadó falánál pedig a népes városvédő csapat jelenlétében felavatták II. Rákóczi Ferenc emléktábláját.

 

Értékőrzés sokféle módon lehetséges

Csütörtökön este a Podmaniczky-díjak átadására került sor. Ráday Mihály a mozgalom ünnepnapjának nevezte azt, amikor díjazzák a város- és örökségvédelemben kimagasló eredményeket elérőket.  A szövetség 1982 óta adja ki ezt a díjat, igen népes már a Podmaniczky–díjasok tábora, de nem érdemtelenül, hiszen olyanok kapják, akik foglalkozásuktól, kötelezettségüktől függetlenül sokat tesznek az épített és természeti környezetünk, kulturális értékeink megóvása érdekében. Idén 16 díjat adtak át. Van közöttük egyesület –Törökszentmiklós, Szigetmonostor, Gödöllő városvédői – van vállalkozás és mesteremberek – öntészeti szakember, bádogosmester – is. Többen azért kaptak elismerést, mert a tulajdonukat képező ingatlant eredeti állapotában állíttatták helyre, vállalva ezzel a többletköltségeket is. A rácalmásiak elismerése pedig azért járt, mert sok éves küzdelem árán, de sikerült a nagyszigetet védetté nyilváníttatniuk. Az ifjúsági táborban történtekről is beszámoltak a fiatalok, s ekkor hangzott el a címbeli megállapítás: városvédőnek lenni jó, hiszen munkájuk eredménye látható és gyönyörködtető is.

A vándorbotot a budaörsiek vették át, majd pezsgős köszöntések és hangulatos este következett. A pénteki folytatásban a Jászság értékeinek megismerése és megkóstolása következett. Fényszaruba, Apátiba, Árokszállásra, Jászkisérre is ellátogattak a városvédők, és kellemes élményekkel távoztak. Jövőre veled Budaörsön, hangzott a búcsúzó!

 

Kiss Erika

 

 

Publikálta
null