Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Bicikli a busz versenytársa Jászberényben
 Jászberény határában minden út mellett ott áll a figyelmeztető tábla, - itt nagy a kerékpáros forgalom. Ez azt is jelzi tulajdonképpen, hogy a helyi közösségi közlekedés nincs túl jó színvonalon, mert gyorsabb biciklivel, autóval menni. Az autóbusz közlekedés körül nagy viták dúltak a képviselő-testületben az elmúlt hónapokban. Amikor leültem beszélgetni Lányi Lászlóval, a városüzemeltetési iroda vezetőjével, egy hatalmas, több száz oldalas papírköteget tett az asztalra. Úgy két-három kilósra saccoltam a súlyát. Ez a Jászkun Volánnal megkötött közszolgáltatási szerződés teljes dokumentációja – mondta. Én meg azt kértem, valahogy a lényeget, a fontos elemeket hámozzuk ki, mert sokan nem értik a városban, miért volt szinte három évig huzavona a Jászkun Volánnal, s hogyan született meg végre egy tíz évre szóló szerződés.

 

-         Előbb azt kérem, tisztázzuk, hogy a hely buszközlekedés biztosítása kinek a feladata?

-         Egyértelműen az önkormányzaté. A feladatot úgy oldja meg, hogy kiválaszt – pályázat útján - egy ilyen tevékenységet végző céget a szolgáltatás biztosítására. A szolgáltatónak azt kell teljesíteni, amit az önkormányzat kér, megrendel tőle. 

-         Azt is az önkormányzat szabja meg, hogy milyen útvonalakon és hányszor járjon busz?

-         Természetesen, de ezt a korábbi évek szolgáltatása, a jellemző utaslétszám és lakossági igények azért erősen meghatározza. A decemberben aláírt és 2010-re szóló feladat a Jászkun Volán részére, hogy 118 500 kilométernyi autóbusz közlekedést kell teljesítenie Jászberényben.

-         Mindig az anyagiak a legfontosabb szempontok. Most, hogy néz ki a helyi közlekedés finanszírozása?

-         Három pillére van ennek. Egy az utasok által fizetett térítés, a jegyek, bérletek árbevétele. A második elem az állami támogatás, a harmadik pedig az az önkormányzati támogatás, amit a szolgáltató számára biztosítani kell, hogy vesztesége ne keletkezzen. Törvény írja elő, hogy a szolgáltató nem köteles a veszteséget vállalni. Így az önkormányzatoknak - mindenütt, ahol helyi közlekedés van – biztosítani kell a kieső vagy hiányzó részt.

-         Ez Jászberény esetében milyen összeget takar?

-         A Volán számítása szerint a megrendelt 118 500 kilométeren való szolgáltatás költsége 45 millió 600 ezer forint ez évben. A jegyárbevétel és az állami támogatás azonban ennek a költségnek csak 38%-át teszi ki, így a helyi személyszállítási feladat finanszírozására 2010-ben az önkormányzatnak 62%-ot kell vállalni. Ez 28 millió 481 ezer forintot jelent. Persze lehetne emelni a jegyek, bérletek árát, de akkor még kevesebb utas volna, azaz a támogatási igény csak növekedne. Nagy gond, hogy az állami támogatás Jászberény esetében évi 1,6 millió forint csupán. Hosszú távon az volna az egészséges és elfogadható, ha egyharmad rész jutna a három „szereplőre”. Jó volna elérni, hogy állami támogatás mértéke nőjön, de ezt sajnos nem mi döntjük el.

-         A helyi közlekedéssel a város lakossága nem volt és nincs megelégedve, mert nincs elég sűrűn járat, a városszéli lakótelepekre, sporttelepekre nem megy busz. Ezeken a dolgokon nem lehetne változtatni azzal, hogy a szerződésben előírja a szolgáltató számára az önkormányzat?

-         A tíz évre megkötött szerződés nincs kőbe vésve. A Jászkun Volán szakembereivel közösen arról tárgyalunk, hogyan lehetne a költségeket csökkenteni, a szolgáltatás színvonalát emelni, az ön által is említett újabb igényeket kielégíteni. Nem azt az utat választottuk, hogy a szolgáltatást szűkítjük, hogy kevesebb legyen a költség. Fejlesztésekben gondolkodunk. Vannak menetrendi anomáliák, melyek megszüntetését kértük. Egy hosszú távú közlekedésfejlesztési koncepció kidolgozásán fáradozunk, melyben évi 500 ezer kilométeres szolgáltatást is el lehetne érni. Ennek természetesen műszaki, technikai feltételei is vannak. Csak egy elemet említek itt, 57 újabb buszmegálló, utasváró vagy buszperon kellene ehhez.

-         Ez esetben sűrűbben lehetnének buszmegállók és olyan helyeken is járna busz, ahol eddig nem?

-         Igen, erről van szó. A munkahelyek megközelítése fontos, a sűrűbben lévő megállók pedig azt szolgálnák, hogy ne kelljen sokat gyalogolni.  Ezt megvalósítani azonban csak több éves program során tudjuk. Jászberény önkormányzata 2010-ben – pályázati támogatással – 19 buszöblözetet felújít, erről már írt a Jászkürt. Egy újabb pályázati lehetőséget már kistérségi szinten használunk ki. E hónapban adjuk be 11 jászsági csatlakozó településsel közösen. Ebben Jászberényt további öt buszöböl felújítása és 15 új megálló építése érinti.  Ez a 15 új megálló azt jelenti majd, hogy a meglévő vonalakon sűrűbben lesznek buszmegállók.  Két új járat is beindulhat, ha ezt az újabb 15 megállót meg tudjuk építeni. Az iskolák megközelítését szeretnénk biztosítani, hogy a tanulók busszal tudjanak iskolába járni, s ezáltal is a személygépkocsi forgalmat a belvárosban kissé csökkenteni lehessen.

-         Ez mikor lehet realitás?

-         Ha a most készülő pályázatunk nyertes lesz, akkor megítélésem szerint 2011 végére a szükséges beruházások elkészülhetnek. Azonban a közösségi közlekedés minőségét apróbb menetrendi, útvonal és szervezési módosításokkal addig is lehet javítani. Ez nem beruházás kérdése.

-         A városszéli lakótelepek elérésére is gondoltak?

-         A közlekedésfejlesztési koncepcióban természetesen szerepel ez. A lakosság igénye változik, ezeket be kell építeni. A Jászkun Volán kis, alacsonypadlós korszerű buszaival ez a feladat vállalható, és ők hajlanak is erre. Azonban amikor a közösségi közlekedés fejlesztésén gondolkodunk, akkor nem számolunk nagyobb utaslétszámmal, mint a jelenlegi. A kerékpáros közlekedés eddig is konkurenciája volt a tömegközlekedésnek. Természetesen lesznek akciók, melyekkel arra ösztönözzük a lakosságot, hogy válassza a tömegközlekedést, s hagyja otthon a kocsiját. Ahhoz azonban, hogy a szemléletmódon változtatni tudjunk, előbb a feltételeket kell megváltoztatni, azaz az említett beruházásokat meg kell valósítani.  A Jászkun Volán is pályázott fejlesztésre, korszerű műszaki megoldások alkalmazására, ami szintén a minőségi szolgáltatást célozza és a költségek csökkentését, hiszen az önkormányzattal együtt nekik is ez a fontos érdeke.

-         Akkor most legyünk türelmesek és várjuk ki a sikeres pályázatok megvalósítását?

-         A költségek áttekintése és a menetrendi kiigazítások már most napirenden vannak, így apróbb változások már hamarosan bekövetkezhetnek. Ezekről természetesen híradással leszünk, hiszen a város utazó közönségét érinti.

 

Kiss Erika

 

Publikálta
null