Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Régi színházak Jászberényben
Hamarosan ismét nyári színházi előadásban lehet része a város közönségének. A Szigligeti Színház júliusban itt tartja premierjét. Régi hagyomány elevenedik fel ezzel az eseménnyel. A jászberényi közönség mindig is kedvelte a színházat. Ez nem csupán Déryné Széppataki Róza méltó tisztelete miatt alakult így, hisz a színjátszás a magyar kultúra része volt, de a tartalmas szórakozást is szolgálta. A mozi és a tv korszaka előtt nagy jelentőséggel bírtak az élő előadások a kistelepüléseken is.

A XIX. század második felének híradásai szerint a Bathó-kert, ahol szórakozni, strandolni is lehetett, alkalmas hely volt erre is. A Jász-Kúnság c. első újság tudósítása szerint 1870-ben a bálteremben nyári színházi előadást is tartottak. Ez volt akkor az egyetlen alkalmas hely színházi, báli rendezvények tartására Jászberényben. Később több színházterem is létesült: a Lehel majd a Pannónia szállóban is, a ferences kultúrotthonban, a zárda bővítésekor. A vándor színtársulatok rendre felkeresték a várost. Később a Bathó-kert megszűnt, de a margitszigeti mulatónak is volt bálterme, mely helyt adott nyári mulatságokra, de színházi produkcióra is.

A XX. század első felében nagyon sok vándortársulat járta az országot. A társulatok területe meg volt határozva, így évről évre visszatérő vendégeket köszönthettek a jászberényiek. A színi előadásokat általában a Lehel Szálló nagytermében tartották. A vándor színtársulatok egy hónapra, hat hétre érkeztek, és  6-8 darabot is bemutattak. A népszínművek, a daljátékok, operettek a kedveltek ebben a korban. Például Tompos Pál színtársulata 1926-ban, Halmi Dezső társulata 1927-ben járt itt. Bemutatták a Muzsikus Ferkót, A Noszty fiú esete Tóth Marival, a Játék a kastélyban, a Hajtóvadászat, a Napkelet rózsája, Az éj királynője c. darabokat. Ők jöttek 1928-ban és 1929-ben is. A harmincas években Radó László és Szalay Károly színtársulata jött évente, majd a negyvenes években Vértes Károly működési területébe osztották be Jászberényt. 1939 után már nem volt kötelező területi beosztás, így választhattak hová mennek.

Milyenek voltak ezek a vándor társulatok? Szalay Károly színtársulatáról azt írta a Jász Hírlap, hogy a közönség szeretetébe fogadta. A vidék legjobb együttesének tartották. Három primadonnájuk volt, Nagy Irén operaénekes, Csanády Ila és Péchy Irén. Két szubrett, a 17 éves Földessy Lilla és a temperamentumos Kaposy Olga. A társulat tagja volt Gaál Zoltán táncos komikus, Lédeczy Antal jellemszínész és É. Szabó László. Műsorukban szerepelt a Vallomás, az Érettségi, a Bécsi tavasz, az Aki mer az nyer, Az Úr katonái, a Méltóságos asszony, az Úrilány, Az én lányom nem olyan c. darabok. Ám az is megesett, hogy a gyér érdeklődés miatt csak 1-2 hétig tartózkodtak Jászberényben.

A profik mellett a város műkedvelői tábora igen népes volt, s ősztől tavaszig saját színházi produkciókat is bemutattak. Amatőr társulata volt a Legényegyletnek és az Ipartestületnek is, melyek hosszú időn át működtek. Az újság részletesen beszámolt arról, hogyan készültek egy-egy előadásra, s lelkes tudósításokat olvashatott a közönség arról, ki, milyen sikerrel oldotta meg feladatát. Fellapozva az újságot, meg lehet állapítani, hogy az amatőr színjátszók is nagy lelkesedéssel és sikerrel szerepeltek, a korabeli kulturális élet színfoltjai voltak ezek az előadások.

A Legényegylet titkára Rékasi Antal egyben a színjátszók igazi vezetője volt. Már 1902 óta tagja volt az egyletnek, s ő rendezte a színielőadásokat, de szerepelt is. 1927-ben például a Túl a nagy Krivánon c. darabot vitték színre 3 felvonásban. A Legényegylet 1939-ben felújított Víz utcai székházában alkalmas színpad és kibővített nézőtér kapott helyet. A karácsonyi színielőadásban szerepeltek: Pintér Piri, Mészáros Manci, Pintér Manci, Kun Juci, Klinkó Károly, Farkas Juci, Kövér János, Bojtos Kálmán, Rácz József, Szikszai Bözsi, Mészáros Rózsi, Olajos János, Lakatos Sándor, Vígh Péter, Benke István és Rékasi Antal, a darab rendezője és szereplője is.

Az amatőr színtársulatok mellett gyakran álltak össze a helybeli fiatalok alkalmi előadásra is. Például a jászberényi egyetemisták nyáron, a Margitszigeten rendeztek előadást, melyben a komolyzene, a humor, a tréfás jelenetek is helyet kaptak. Ebben nagy szerepet vállalt Benke László festőművész, aki a színházi világban is otthonosan mozgott. Az ipartestületi színjátszókkal is fellépett, például 1934-ben a Petőfi utcai székház avatásakor Farkas Imre: Nótás kapitány c. operettjében, de gyakran a díszleteket is ő készítette. Az ötvenes években is folytatódott az amatőr mozgalom, melyben a Palotásy Kórusnak, a karnagyoknak is nagy szerepe volt. Egész estés produkciókat – főként operetteket - vittek színre, a helybeli közönség nagy örömére. Később a Déryné Kultúrotthonban is alakult amatőr színjátszó csoport, s egészen a hatvanas évek elejéig kedvelte a berényi közönség előadásaikat. A Szabadtéri Színpad 1959-es létesítése is azt szolgálta, hogy nyári színházi rendezvényekre is sor kerülhessen a városban.

Kiss Erika

 
Publikálta
null