Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

 

 Az Egyesület Céljai

Az egyesület tagsága

Szakmai programterv

IDEALISTIC VISION or REALITY? - Life-long learning among Romany ethnic groups


Vajdasági Civil Hidak

Vajdasági Civil Hidak - partnerség és kapacitásépítés

A program indokoltsága (Apró László - "Zöld Sziget" Ökológiai Mozgalom, Ada - elemzéséből)
A tervezett komplex civil partnerség és kapacitásfejlesztési program szükségessége a vajdasági csatlakozási folyamat és a jelenlegi civil társadalmi feltételek tükrében értelmezhető reálisan.
Szerbia Uniós csatlakozásának első kézzelfogható eredménye, hogy 2005. október 10-én elkezdődtek a tárgyalások az Európai Unió, valamint Szerbia között a Stabilizációs és társulási egyezményről, s ezen tárgyalások első köre 2005. december 22-én sikeresen véget is ért. Ez volt a szerbiai államközösség uniós integrációjának első lépése. Szerbiának azokon a feltételeken kívül, amelyeket a közép-, és kelet-európai országoknak is teljesíteniük kellett a csatlakozás folyamán (Koppenhágai kritériumok), külön feltételeket is szabtak, mint a Hágával való együttműködés, a menekültek visszatérésének támogatása, illetve a regionális együttműködések erősítése.
Szerbia EU társulással megbízott irodája jelenleg 2012-re tervezi a teljes jogú tagság feltételeinek teljesítését. A tényleges csatlakozási folyamatot, annak tartalmát és időpontját feltehetően befolyásolja ugyanakkor Koszovó kérdése, illetve a háborús bűnösök hágai kiadatásának gyorsulása/elhúzódása, valamint a szerbiai kormányzati és civil szféra felkészülési folyamata. A Vajdaságban jelenleg több ezer társadalmi szervezet létezik, a legkülönfélébb működési területeken. A legnagyobb városokban kifejezettebb a civil szervezetek tevékenysége, míg a vidéki területeken - így a Tisza-menti településeken - működők aktivitását a tettrekészség és az ismerethiány, a partnerségi motivációk bizonytalansága, a módszertani ismeretek és források hiánya egyaránt jellemzik. A térség felzárkóztatása érdekében szükséges a fenti hiányosságok kiküszöbölése, melyben nagy jelentőséggel bírna a magyarországi tapasztalatok megismerése, az uniós forrásszerzési technikák elsajátítása és alkalmazása.

A program célja és előzményei
A pályázat keretében olyan vajdasági partnerség- és civil kapacitásfejlesztési programot kívánunk megvalósítani, mely hatékonyan fejleszti a Vajdaság területi fejlesztésben érintett (civil, önkormányzati, profit-orientált) szereplőinek partnerségi affinitását, valamint a civil szféra pályázatképességét, együttműködési kapacitását. Hatásában erősíti a térségi gondolkodást és a képzésben érintett szervezetek kohézióját, szemléletformáló eredményeivel a képzésen túli vajdasági civil szféra partnerségi fogékonyságát. Fejleszti a helyi civil szervezeteknek a szerbiai önkormányzati és kormányzati szervezetekkel való együttműködését, a magyarországi civil szervezetekkel kialakított kapcsolatokat, elősegíti a hatékonyabb vajdasági uniós felkészülést és forrás abszorpciós képességet.
Az 1997 februárjában alapított, szolnoki székhelyű, országos hatókörű Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület (KFTE) számos sikeres képzési és civil fejlesztési program gazdájaként és/vagy partnereként (a vonatkozó referenciák vázlata a pályázatban bemutatva) az Esély a stabilitásra Közalapítvány pályázati forrásának támogatásával szeretné továbbvinni a vajdasági uniós felkészülés érdekében eddig végzett fejlesztési tevékenységét. Egyesületünk tevékenységében kiemelt feladatként kezeli a határon túl élő magyar lakosság, különösen a szerbiai vajdasági területeken tevékenykedő civil szervezetek kapacitásfejlesztését, valamint tagjaik bevonását a partnerségi együttműködések fejlesztésébe, felkészítését a forrásszerzési technikák széles körű vajdasági elsajátításában.
A KFTE és az Adai "Zöld Sziget" Ökológiai Mozgalom partnerségével 2006-ban megkezdődött egy vajdasági civil program (Tiszai civil hidak - Vajdasági képzési és fejlesztési program), mely tapasztalataink szerint hiányt pótolt, hiszen hatékonyan fejlesztette a határon túli szervezetekben és községi önkormányzatoknál dolgozók uniós ismereteit, erősítette a térségi gondolkodást, előkészítette az érintett szervezetek kohézióját, partnerségi fogékonyságát. A 2006-ban az egyesületünk saját forrásaiból megkezdett  képzéssorozatot négy nagyobb témakörben, 5 vajdasági városban (Ada, Becse, Magyarkanizsa, Temerin, Zenta) ’roadshow’-szerűen, kétnapos képzési intervallumokban, az alkalmanként minimum 15 fő (összesen 90 fő) részére tervezettnél jóval nagyobb érdeklődés (23-26 fő/alkalom) mellett szerveztük. A résztvevők fogalmazták meg igényként, hogy szükségük lenne az átfogó információk mellett helyi és térségi együttműködést elősegítő partnerség építő tréningekre is.
A Vajdaságban dolgozó civil aktivisták igényére alapozó partnerség építésre és civil kapacitásfejlesztésre a pályázói konzorcium felkészült. A konzorcium tagjai:

Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület - Szolnok
Képviselője: Schwertner János és Szoboszlai Zsolt

Értelmiség Posztgraduális Továbbképzési Bt. - Szeged
Képviselője: Dr. Besenyi Sándor

Zöld Sziget" Ökológiai Mozgalom - Ada
Képviselője: Apró László

Thán Fivérek Értelmiségi Kör - Becse
Képviselője: Dr. Farkas Béla

A megvalósítandó program két, szorosan egymásra épülő részből áll:

1. Kommunikáció - és partnerség fejlesztő tréning
2. Civilek a megújuló Szerbiáért Konferencia

Az integrált képzés és fejlesztés minőségének biztosításában a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács Ügynöksége, valamint az Országos Területfejlesztési Tanács Civil Egyeztető Fóruma vállal elvi, információs és szakmai támogató szerepet.
A Tisza partján alapított KFTE és a szintén Tisza-parti "Zöld Sziget" Ökológiai Mozgalom és a becsei Thán Fivérek Értelmiségi Kör együttműködése során a KFTE szolnoki tagjai bekapcsolódtak az adai "Tisza menti tavasz" rendezvénysorozat programjába, a vajdasági szervezet tagjai hallgatóként/előadóként vettek részt a KFTE által bonyolított Phare Access Macro Projekt képzésein, az egyesület és az Értelmiség Posztgraduális Továbbképzési Bt. által szervezett szakmai konferenciákon, tapasztalatcseréken. Előadói/tréneri szerepet vállaltak a dél-alföldi (ROP 3.1.3.) "SZIKRA" Program kommunikációs, módszertani és partnerség építő tréningjeinek szegedi és szabadkai programjaiban. A szervezetek együttműködése megalapozott, A vajdasági partnerség- és civil kapacitás fejlesztés program kidolgozása is együttes munka eredménye.

A program ütemezése

A képzéssorozatot 3 olyan vajdasági városban és lehetőleg azoknak szervezzük, ahol, és akikkel a 2006. évi kurzuson már kialakítottuk a kapcsolatot, s akik számos, az intenzív képzés során szükséges alap (EU, NFT, ROP-NSRK, INTERREG stb.) információ birtokában vannak. A helyszínek: Ada, Becse, Temerin. A vajdasági szervezést partnereink, a szegedi Értelmiség Posztgraduális Továbbképzési Bt. az adai székhelyű Zöld Sziget Ökológiai Mozgalom és a becsei Thán Fivérek Értelmiségi Kör bevonásával végezzük. Az elérhető célcsoport minimum 15 fő/helyszín (45 fő) + a konferencia által  érintett (60 fő).

Képzési és konferencia időpontok és helyszínek:

- 2007. március   3. szombat  Becse -  1 nap
- 2007. március  10. szombat  Ada -   1 nap
- 2007. március  23. péntek   Temerin -  1 nap
- 2007. március 30-31.  péntek-szombat Szabadka -  2 nap

Összesen: 5 nap.

Kommunikáció- és partnerség fejlesztő tréning
A gyakorlat-orientált tréningblokk során a résztvevők olyan ismereteket, technikákat, készségeket sajátítanak el és fejlesztenek magasabb szintre, melyek által javul egyéni kommunikációjuk, személyi- és civil hatékonyságuk, illetve fokozódik másokkal való együttműködési képességük. A partnerség-építést fejlesztő tréning keretében szituációs példák szintjén és azok értékelése során a hallgatók megismerkednek a partnerség előnyeivel és számos, együttműködéssel fejleszthető ismerettel, bizonyosságot kapnak annak fontosságáról és hasznosságáról. A gyakorlati tudás, készségek és képességek megszerzése, tökéletesítése mellett szemléletbeli változások is zajlanak a résztvevők  partnerség-építő kultúrájában: hosszútávon is biztosítva a partnerségi elveken alapuló  rendszerek működését.
A tréning az alábbi öt tématerületen segíti és fejleszti a civil szervezeteket:

  • Civil szervezetek belső megerősödése
  • A civil szervezetek közötti kapcsolatépítés - civil hálózatok kialakítása
  • A civil szervezet és a helyi, tartományi és kormányzati intézmények közötti kapcsolatépítés
  • A határon túli civil kapcsolatok formálása
  • Megjelenés az Európai Unió intézményeiben

A kommunikációs-partnerség építő tréning vajdasági gazdája az adai partner szervezetnél is tevékenykedő pszichológus, Apró Bakai Magdolna, aki több magyarországi és szerbiai képzésben végzett hasonló tevékenységet. Munkáját a KFTE részéről Szoboszlai Zsolt szociológus-tudományos osztályvezető, Schwertner János OTCEF tag-kormánytanácsadó és Tóth Ferenc önkormányzati képviselő Civil Szolgáltatási Központ vezető segíti.

 

Civilek a megújuló Szerbiáért Konferencia
A civil szervezetek számára jelentős kihívást jelent a helyi érdekeken túlmutató, hálózati és térségi együttműködés megszervezése, a helyi, tartományi és kormányzati szereplőkkel való együttműködési formák kialakítása. A különféle területi szinteken a "civil barát" kormányzás, hatalomgyakorlás formájának kialakítása egyszerre érdeke minden szereplőnek. Az EU tagságra törekvő Szerbia számára is alapvető fontosságú, hogy az ország demokratizálásában jelentős szerepet vállaló civil szereplők, különféle érdek mezők mentén egységesülve jelenjenek meg. A Tisza menti Civil Hidak egy lehetőség a magyarországi civil tapasztalatok átadására, a civil kurázsi erősítésére.


Civilek a megújuló Szerbiáért - program

Civil társadalmi szerepvállalás Szerbia demokratizálásának, modernizálásának  és európai integrációjának elősegítéséért

I.
Interaktív Civil Plénum
2007. március 30. péntek és 31. szombat

Péntek
9 óra Regisztráció
       A poszterek, prezentációk elhelyezése
10 óra Megnyitó
11 óra Előadás , kérdések, vita :" Civilek  a szerbiai társadalomban"
            Előadő: reprezenteatív  országos szociológus, teoretikus
12 óra Előadás:, kérdések , vita " Civilek és a kormányzat"
            Előadó: Rajnai Gábor az OTCEF elnöke
13-14 óra Ebédszünet
14 óra -16 óra Előadás, kérdések, vita
" Civil szerepvállalás települési, községi és tartományi szinten"
            Előadó: Boján Pajtics
16óra  Kávészünet
16. 20 - 18 óra  Előadás, kérdések, vita
 " A civil érdekérvényesítés jogi, politikai, közéleti kerete, feltételei,lehetőségei"
Előadó, vitavezető kiemelkedő civil személyiség
18.30. Fogadás

Szombat
9 -11óra Előadás, kérdések, vita
" Civil nyílvánosság és kommunikáció.Orgánumok.Fórumok.Teleházak"
Előadők: Bunyik Zoltán, Klemm József, Gerháth Györgyi
11-12 .30 óra Előadás és kérdések: " Az európai civil politika "
Előadó: Dr.Becsey Zsolt eu. .parlamenti képviselő
13-14 óra Ebédszünet
14-15 óra Előadás és kérdések
"A civil szféra jogi szabályozása és támogatási rendszere Magyarországon"
Előadó:  Gellérfi László
15óra  Értékelés .Zárás

A projekt által érintettek
A 3 x 1 napos (péntek ill. szombat) tréningeket elsősorban a 2006. tavaszi képzéssorozatunk hallgatói körében, közvetlen meghívással szervezzük, a vajdasági civil partnerek segítségével. A Konferencia résztvevői a képzéseken résztvevők és a szabadkai civil szervezetek részvételével valósul meg. Így a szükséges marketing költség minimalizálható, a képzés hatékonysága az előkészítettség és a tudások egymásra épülése és kontinuitása révén maximalizálható.

A projekt várható eredményei
Olyan vajdasági civil partnerség- és kapacitásfejlesztési program valósul meg helyi egyesületek közreműködésével, mely hatékonyan segíti a civil szervezetek belső megerősödését, fejleszti a civil szervezetek egymás közötti valamint az önkormányzat,  a tartományi és a kormányzati szereplők felé a kapcsolattartást.  A projekt elősegíti a térségi gondolkodást, a civil szervezetek kohézióját, partnerségi fogékonyságát. Az egymásra épülő modulokból álló képzés- és konferencia 4 vajdasági városban: minimum 3 x 15 + 60 fő =105 fő részére ad képzési lehetőséget.
Programunk ösztönzi a hatékonyabb uniós felkészülést, fejleszti a vajdasági forrás abszorpciót. A határon túli civil szervezetekben készülő projektek megvalósítása során fejlődnek a magyar - szerb és a magyar-magyar civil kapcsolatok, erősödik a civil szervezeteknek a szerb önkormányzati, tartományi és kormányzati elfogadottsága. Számos szervezet kapcsolódik a határ menti és egyéb fejlesztésekbe, pályázatokba, vesz részt aktívan a szerbiai EU csatlakozás vajdasági feltételeinek megteremtésében.
Megalapozza és fejleszti a magyarországi civil szférával kialakított kapcsolatokat, elősegíti a hatékonyabb uniós felkészülést, a vajdasági esélyegyenlőséget és forrás abszorpciót.

Szolnok, 2007. február 16.

Publikálta
Tóth, Ferenc

 

Képtár

 

 Programjaink

Konferenciák 

Képzések

Kutatások

Kutatás és Fejlesztés

Tanulmányút

Kiadványok és tanulmányok