Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Mérgező ásványvizek a hazai piacon - a legújabb fejlemények
Az Interpress Magazin (IPM) márciusi ásványvíz-tesztjében a Visegrádi és az Auchan nevét viselő ásványvizek szerepeltek a legrosszabbul. Mindkét cég vizeiről beigazolódott, hogy mérgezőek. A Visegrádi esetében a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében kimondta, hogy ez a víz gyermekek és csecsemők számára mérgezés veszélyes! Ezért a cég a törvény szerint a palackokra köteles lenne ráérni, hogy a terméke a fenti korosztályoknak nem ajánlott. Ők azonban ehelyett azt állítják, hogy a veszélyes fluorid mennyisége éppen a határértéken van, ami 1,5mg/liter. Annak ellenére, hogy az MgSzH által elvégzett mérés szerint ez 1,8mg/liter, ami jóval a határérték fölött van. http://interpressmagazin.hu/uploads/ipmteszt/mgszh_meres.pdf)

Hamis információ

Mivel az ásványvizet gyártó cég folyamatosan hamis információval kívánja termékét terjeszteni, ezért az IPM múlthéten ismét megmérte a Visegrádi szénsavas és szénsavmentes vizek fluorid tartalmát egy másik akkreditált laboratóriumban, ahol ezt hajszálpontosan ugyanannyinak találták, mint korábban az MgSzH. (http://www.interpressmagazin.hu/uploads/ipmteszt/contr012.jpg) Hasonló eredményre jutott az Index is egy harmadik, szintén akkreditált laboratóriumban. A Hivatal és több független laboratórium megmérte, a bíróság megítélte, de megdöbbentő módon még mindig nem szerepel a mérgezés veszélyre figyelmeztető szöveg a Visegrádi vizek cimkéjén, a forgalmazók pedig eladják a gyanutlan vásárlóknak. A fluorid mérése néhány ezer forintba kerül, így az áruházak maguk is megmérethetik, és meggyőződhetnek a fentiekről, ha szükséges.

Az ásványvizek a föld nagyon mély rétegeiben találhatók, ezért az összetételük rendkívül állandó. Így lehetséges az, hogy a Visegrádi vizek mérései mindig ugyanazt az eredményt adják tavaly decembertől idén augusztusig. A jó hír az, hogy a mérések azt is bizonyítják, hogy a Visegrádi tényleg ásványvíz és nem a csapból töltik a palackokba. Az összetétel állandósága természetesen igaz a fluoridoknál sokkal mérgezőbb arzénra is.

Mi történt az Auchan arzénes vizével?

Az Auchan nevét viselő mindhárom ásványvízben tavaly decemberben és idén márciusban a határértéket (10 mikrogramm/liter) több mint kétszeresen meghaladó mennyiségű arzént talált az IPM az MgSzH és a Bálint Analitika laboratóriumai közreműködésével. (20-24 g/liter) http://interpressmagazin.hu/uploads/ipmteszt/balint_meres.pdf

Az Auchan az első mérés eredményeit február végén megismerte, mégis egészen május elejéig változatlan formában eladta vevőinek az ártalmas ásványvizet. Hogy ezzel milyen komoly veszélynek tette ki a vásárlókat, arról az IPM áprilisi számában olvashatnak. Május elején ezek az ásványvizek hirtelen eltűntek az Auchan polcairól, majd nemrégiben ismét visszakerültek hajszálra azonos cimkével. Az IPM ismét megvizsgálta a vizekben lévő arzén mennyiségét. (http://www.interpressmagazin.hu/uploads/ipmteszt/contr012.jpg) Mintha csoda történt volna, az arzéntartalom tizedére esett vissza, immár jóval az egészségügyi határérték alá. Így az Auchan ellenünk szóló bizonyítékként már büszkén lobogtathatta a május végén készült laborméréseit. Félreértés ne essék, örülünk, ha nincs sok arzén az Auchan vizeiben, de felháborító, hogy május végéig mérgezték a vevőket, köztük csecsemőket és terhes anyákat, akik az esetenként arzénes csapvíz helyet a még több arzént tartalmazó Auchan vizeket vásárolták. Ezért az IPM büntető feljelentést is tett, melyben a BRFK nyomoz.

Csodák pedig nincsenek

Ha tudjuk, hogy az ásványvizek összetétele nem változhat, különösen ekkorát nem, akkor mi lehet a csoda oka? Tudnunk kell, hogy az Alföldön nagyon sok helyen arzénes a csapvíz. Az Auchan vizét az Alföldön egy ceglédi kútból palackozza a Germán Zrt. E cég honlapján nem sok szó esik az ásványvízről, önmagáról ezt írja: A cég kötőelem gyártás (csavarok) és forgalmazás terén vált igen sikeressé a hazai piacon. A piac fejlődését és a vevői igényeket mindig szem előtt tartva maradhatott ilyen hosszú ideig sikeres a vállalkozás. www.german-rt.hu Ez a cég az Auchan vize mellett gyárt még egy Dogerita nevű ásványvizet is. (www.dogerita.hu)

Ha valakinek van ötlete arról, hogyan változhatott meg ilyen hirtelen az Auchan ásványvizének összetétele, kérem, írja meg nekünk! További méréseket végzünk annak kiderítésére, hogy a ceglédi csapvíz és az Auchan által májusig forgalmazott ásványvizek összetétele milyen hasonlóságot mutat. Az IPM lelkes, de kicsiny csapata egyelőre sajnos a hatóságok közreműködése nélkül egyedül kénytelen küzdeni a maguknak multi haszonért a lakosság egészségének megkárosításával mindent megengedő cégek ellen.

Az ANTSz az arzénról

Végül néhány gondolat az arzénes vizekről az ANTSz honlapjáról:

Az arzén erős méreg, emberen a becsült halálos dózisa 100-300 mg. Nagy dózisban erős gyomortáji fájdalom jelentkezik, hányással és hasmenéssel, ami nagyfokú folyadékvesztéssel jár. Kisebb koncentrációk hosszan, évtizedeken át tartó bevitele esetén csak sok év után okoz észrevehető tüneteket. Ezek elsősorban bőrtünetek, mint pl. fokozott elszarusodás, hiperpigmentáció vagy éppen ellenkezőleg, a bőr pigmentációjának csökkenése. A WHO által referencia karcinogenitási kockázatként megjelölt, élettartamra vetített 10-5 többlet daganat gyakorisághoz a jelenlegi értékelések alapján 0,17 g/liter ivóvízi arzénkoncentráció tartozik, ami reálisan nem biztosítható. (Az Auchan vizében 140-szer ennyi volt- a szerk.) A WHO az ivóvízre vonatkozó határértéket ideiglenesként jelöli meg (10 g/liter), aminek további szigorítását az ivóvíz további tisztításának technikai korlátai és költségei teszik egyelőre lehetetlenné. Az US EPA által megjelölt ivóvíz határérték a WHO ajánlással és az uniós határértékkel egybehangzóan 10 g/liter, azonban a fentiek alapján a távlati szennyezőhatárérték célkoncentráció deklaráltan nulla.
/www.antsz.hu/

Hírforrás és logo: Bauer Éva felelős szerkesztő- IPM
Publikálta
null