Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU pályázatok

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Miniszterelnök

MSZP

Munkaerő

Munkavédelem

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Technika

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A látás holnapjáról a látás hónapjában

Megdöbbentő adat: napjainkban a civilizált világ lakóinak 75%-a szorul látásjavító eszközökre, miközben az információk 80%-át látásunk közvetíti számunkra. Ezeket az információkat agyunk dolgozza fel, amely annyira jól kitalált szerkezet, hogy még arra is képes, hogy a látás hibáit korrigálja. Egy darabig.Reider Ferenc műszeres látásvizsgálatot végez

Mindezt Reider József, a Veszprémben működő Reider Optika vezetője mondja el nekünk, hozzátéve, hogy a jó látás azért is nagyon fontos, mert a hibás képeket közvetítő szem túlzott munkát bíz az agyra, ezért fáradékonyabbá válunk, az éjszakai alvás nem lesz elég arra, hogy kipihenjük magunkat, másnap így már eleve kisebb hatékonysággal leszünk képesek dolgozni. A szemünk pedig – tetszik, nem tetszik – felnőtt korunkban egyre kevésbé működik megbízhatóan. Hasonlóan a legtöbb emberi szervhez, a szem életében is van egy fejlődési szakasz – ez átlag 13 éves korunkig tart –, amit egy stagnáló állapot követ, de csak 21 éves korig. Utána kezdődik a hanyatlás. Szemeink állapota folyamatosan romlik úgy 40-45 éves korig. Majd a folyamat felgyorsul…

Tekintettel a szemére

Fontos tehát a látás folyamatos karbantartása, szemünk állapotának figyelemmel kísérése. Ennek elősegítésére határozott úgy a Magyar Optikus Ipartestület és a Magyar Látszerész Szövetség, hogy októbert a látás hónapjává nyilvánítja.
A kezdeményezéshez elsők között csatlakozott Reiderék családi cége. Az akció régiós koordinátora Reider László, az „öreg Reider” ifjabbik fia, aki elmondta: kül- és beltéri plakátokon, szórólapokon igyekeznek felhívni a figyelmet a rendszeres látásvizsgálat fontosságára.
„Tekintettel a szemére” – ezzel a szlogennel szólítják meg az embereket. Azt mondják nekik: nézzenek más szemmel a világra, lássanak tisztán és élesen!
Persze, mi már tudjuk, hogy ehhez a legtöbb embernek látásjavító eszközre – szemüvegre vagy kontaktlencsére – van szüksége. Az optikusok azt is tudják, hogy sokaknak az első lépés megtétele a legnehezebb; ezt igyekeznek megkönnyíteni az akcióhoz csatlakozó üzletek azzal, hogy a látás hónapjában díjmentesen végzik a látásvizsgálatokat.
- Nekünk ez nem nagy áldozat – árulja el mosolyogva Reider József –, mert a mi üzleteinkben amúgy is ingyenes a látásvizsgálat. Mindehhez a legmodernebb műszereket alkalmazzuk, s mind jómagam, mind a szakmában nyomdokomba lépő két fiam állandóan továbbképezzük magunkat, de ügyelünk alkalmazottaink felkészültségére is.
- Úgy tudom, Reideréknél nemcsak ingyenes a látásvizsgálat, hanem kötelező is annak, aki szemüveget vásárolna. Miért olyan fontos ez?
- A legideálisabban „konfekcióméretű” emberen is jobban áll egy kimondottan rá szabott ruhadarab. Így van ez a látásjavító eszközökkel is, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy itt a tét nem egyszerűen a jobb megjelenés, hanem az egyik legfontosabb szervünk megfelelő működőképessége. A szemünk épp olyan „egyedi darab”, mint minden testrészünk, ezért minden szemüvegnek is egyedi darabnak kell lennie. Jó hatásfokú, kényelmesen hordható szemüveg csak alapos vizsgálat alapján készülhet.
- Ne is próbálkozzunk tehát a benzinkutaknál vagy diszkontokban kapható olvasószemüvegekkel?
- Azt nem mondanám, de mindenképpen legyünk tudatában annak, hogy ezek csak alkalmi kisegítőnek valók. Olyanok, mint egyes autóknál a keskenyebb méretű pótkerék, amely arra jó, hogy tovább tudjunk haladni a legközelebbi szervizig, de semmiképpen sem ajánlott tartós közlekedésre.
- Megfelelő szemüveggel minden látáshibát tudnak korrigálni?
- Ez nagyon összetett kérdés, hiszen a látás minősége nagyban összefügg szervezetünk más részeinek állapotával is. Látásromlást idézhet elő például a magas vérnyomás, az érrendszeri zavarok vagy a cukorbetegség is. Világos, hogy ezekben az esetekben nem az a megoldás, hogy erősebb szemüveget adunk, hanem az, hogy az alapbajt kezeljék. A rendszeres szemvizsgálat azonban többek közt azért is nagyon fontos, mert ezek a betegségek előbb okoznak látható tüneteket a szemfenéken, mint ahogy bármi egyéb tünetből észrevenné a beteg. Gyakran előfordul, hogy mi figyelmeztetjük a pácienseinket, hogy forduljanak orvoshoz.

Szemüveg vagy kontaktlencse?

- Hallottam egy történetet, hogy a látásvizsgálatra jelentkező középkorú páciensétől azt kérdezte az optikusa: hányas szemüveget hord? Mire a páciens felháborodva érdeklődött, miért nem azt kérdezi, hogy hord-e egyáltalán! Azért – válaszolta az optikus –, mert manapság negyven év felett nem az a kérdés, hogy hord-e szemüveget valaki, hanem az, hogy hányasat…
- Ez így igaz.
- Előbb-utóbb tehát szinte mindenki életében eljön az a pont, hogy látásjavító eszközre van szüksége. Szemüveg legyen ez, vagy kontaktlencse?
Kontaktlencse-ügyekben az idősebb fiú, Reider Ferenc a fő illetékes a cégnél, így tőle kapjuk a választ:
- Manapság egyre többen viselnek kontaktlencsét, aminek részben a hiúság az oka, hiszen sokan vannak, akik nem szívesen vallják be, hogy látásjavító eszközre szorulnak. Sportolóknál, színészeknél és még jónéhány pályán egyértelműen akadály a szemüvegviselés. Ám arra is felhívnám a figyelmet, hogy a kontaktlencse sok szempontból tökéletesebb látásjavító eszköz, mint a hagyományos szemüveg! Eleve nagyobb a látótere, és mivel a szemünkkel együtt fordul abba az irányba, amerre nézünk, ez az előnye még inkább érvényesül.
- Akkor miért nem mindenki azt választja?
- Például a multifokális lencséket – amiket azok hordanak, akiknek közelre és távolra látáshoz egyaránt szükségük van látásjavítóra, de különböző dioptriával – inkább szemüveg formában ajánljuk. Létezik ugyan megoldás kontaktlencsére is (Amerikában elég elterjedt, Európában kevésbé), de ennek a használhatósága ma még kevésbé bizonyított. Van aztán jónéhány ember, aki egyszerűen csak idegenkedik tőle. És persze egyes esetekben kimondottan ellenjavallt a kontaktlencse-viselés. Tilos például viselni a fej bármely üregének gyulladása, de még a gyulladás gyanúja esetén is, valamint nemibetegség vagy TBC-s megbetegedés esetén. Nem ajánlott a viselete allergiában szenvedőknek, erős dohányosoknak és drogfogyasztóknak sem.
- Milyen a jó kontaktlencse?
- A korszerű kontaktlencsék egész fiatal kortól az aggastyán korig viselhetők. Terjedőben vannak, egyre többen választják azokat a típusokat, amelyek csak rövidebb ideig, általában egy hónapon át hordhatók. Ez azért jó divat, mert minél hosszabb ideig használjuk a lencsét, annál nagyobb az esélye annak, hogy sérül, elpiszkolódik stb. És egyúttal arra is felhívnám a figyelmet, hogy a kontaktlencsét hordóknak is szükségük van szemüvegre. A szemet néha pihentetni kell és olyankor, ha szükséges, egyszerűbb felkapni egy szemüveget, mint előhalászni és felhelyezni a kontaktlencséket.

A természetes látás élménye

Végül is oda jutottunk, hogy előbb-utóbb mindenkinek szüksége lesz szemüvegre. A Reider Optikánál óriási a választék keretekből is. Nem könnyű a megfelelőt kiválasztani. Egyrészt azért, mert a szemüveg egyfajta ékszer, divatcikk is, tehát az is fontos szempont, hogy jól álljon viselőjének. Ám fontos a jó minőség is, „bírniuk kell a gyűrődést”, mert a deformálódott keret nemcsak csúnya és kényelmetlen, hanem a látás minőségét is rontja, ha a lencse gyújtópontja nem a szemünknek megfelelő helyen van.
- A keretek kiválasztásánál mindenki eldöntheti, hogy egyéniségéhez, arcformájához melyik illik igazán, a minőségre nézvén pedig némi támpontot adnak az ismert márkanevek. De hogyan válasszuk ki a megfelelő lencsét? Hiszen azokból is szinte zavarba ejtően nagy a választék.
Reider József- Az alapkérdés az, hogy üveg- vagy műanyag lencsét válasszunk – feleli Reider József. – Ma már általában inkább a műanyagokat ajánljuk, mert ezeket már olyan speciális előnyöket nyújtó színezésekkel és bevonatokkal látják el, amelyek az üveglencsékre csak korlátozottan alkalmazhatók. A minőség pedig alapkövetelmény a Reider Optikánál. A legnagyobb gyártók VIP-ügyfelei vagyunk, ami azt jelenti, hogy a világ legjobb szemüveglencséit rendelés esetén garantáltan megkapjuk legkésőbb három napon belül.
- Melyek számítanak a legjobb márkáknak?
- Akárcsak az autók világában, itt is egy német cég a mérvadó, biztos Ön is hallotta a nevét…
- A Zeiss?
- Természetesen. A Zeiss ugyanaz az optikai lencsék világában, mint a Mercedes az autók között: a megbízhatóság és a jó minőség szinonimája. De, akárcsak az autóknál, itt is megtalálhatók a feltörekvő japánok, akik a legújabb technológiákban már lekörözik mestereiket. Így a szemüveglencsék között ma egyértelműen a japán Hoya világcég integrált dupla progresszív felületkialakítású Hoyalux iD lencséi jelentik a csúcsmodellt.
- Mit jelent az integrált dupla progresszív felületkialakítás és mi az előnye?
- A legutóbbi jelentős előrelépés az optikai piacon néhány évtizeddel ezelőtt történt, amikor a progresszív lencsék bevezetésével megoldódott az, hogy egy szemüveggel láthassunk élesen minden távolságra. Viselőjének azonban alkalmazkodnia kellett ehhez a lencséhez, változtatnia kellett szemmozgatási szokásain. A Hoya új lencséje a külső és a belső felületen megosztja a függőleges és a vízszintes torzításokat, az összhatása ennek pedig az, hogy a kombináció révén drámai mértékben lecsökkenti a szem előtti torzítás mértékét és a lehető legszélesebb látómezőt biztosítja. Az integrált dupla progresszív felületkialakítású Hoyalux iD a természetes látás élményét nyújtja a szemüvegviselők számára is!A nemrég felújított és kibővített veszprémi üzletben Reider Józsefné segít egy vevőnek a szemüveg kiválasztásában

Publikálta
null