Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!

 SZJA 1% kampányfilm letölthető, javasolt képernyőfelbontás 1024x768

Alapítói célok


Működésünk
mérföldkövei


Civil Önrész
Alap projekt


Civil
Minőségirányítási Rendszer


Civil Regionális
Web Portál projekt


Regionális Civil
Hírhálózat projekt

FREEWEB 

Egész héten
FIKSZ Rádió

Civil Önszerveződés 2008-2009

 


Képviselői javaslat az árképzés felülvizsgálatára

A Városvédő Egyesületek megvizsgáltatták az előterjesztést, amely számos aggályos pontot fedezett fel benne, mint például az alapdíjhányad kérdését a nettó számlaösszeg százalékában. Ez a jelenleg érvényben levő alapdíj esetében 38,77%. Ugyanez, az új, árengedménnyel csökkentett alapdíj vonatkozásában 41,45 %. Szembeötlő a rendkívül magas és növekvő alapdíjhányad.
Elfogadható értékpáros a 30-35 % alapdíj, 65-70 % hődíj lenne.

Magas alapdíjhányad esetén ugyanis a fogyasztó, minden takarékossági szándéka ellenére, képtelen számottevő megtakarítást elérni a számlájában. A számla végösszegének több mint 40 %-ka fogyasztástól független tételekből tevődik össze. Az ilyen eltorzított árszerkezet ellehetetleníti a fogyasztó energia megtakarításra irányuló beruházásainak megtérülését. Olyanokat, mint a korszerű, fokozott hőszigetelésű ablakok beépítése, az épület utólagos hőszigetelése, utólagos panelhézag szigetelés, termosztatikus radiátorszelepek beépítése, stb.

Örvendetes a területi igazgatóság költségeinek 8,5 %-kos csökkenése, ugyanakkor felmerül a gyanúja annak, hogy itt csupán egy könyvelési átcsoportosításról van szó. A kft. irányítási költségei ugyanis 11,7 %-kal emelkedtek.

Az alapdíjat alakító költségek összetevőit tovább vizsgálva szembeötlő a villamos energia költségek 9,8 %-os növekedése.

Az ALFA-NOVA Kft. az elmúlt időszakban a Móra és a József Attila fűtőművekben újabb kapcsolt hő- és villamos energiatermelő egységeket épített be. A Széchenyi fűtőműben már korábban is épített ilyen villamos energiatermelő egységeket. Az anyaghoz csatolt mellékletből kiderül az is, hogy 2007-ben tovább kívánja folytatni az ilyen jellegű beruházásait a Móra fűtőműben.

Fenti beruházások hatására a villamos energia költségeknek csökkenniük kellene. Sőt, a Városvédő Egyesületek szerint a termelt villamos energia tekintetében a kft. lassan önellátóvá kell hogy váljon.
Miből adódik akkor ez a költség, és milyen okból növekszik?

Adódhat például abból, hogy a fűtőművekben termelt villamos energiát a kft. tisztes nyereséggel eladja, tekintve, hogy az kötelező átvétel alá esik. A saját felhasználású villamos energiát pedig úgy állítja be a költségeiben, mintha azt az áramszolgáltatótól vásárolta volna. Ez a feltételezés persze még lehet akár téves spekuláció is, és ha ez így van, a Városvédő Egyesületek szívesen vállalnák a tévedés jogát.
Az árképzés mellékleteiből ugyanis nem deríthető ki, hogy milyen haszonnal és milyen költségcsökkentő hatással jár a fűtőművekben kapcsoltan termelt villamos energia!
Amennyiben költségcsökkentő hatása nincs - már pedig a villamos energia évről-évre növekvő költségei ezt mutatják -, miért szükséges az ilyen irányú, költséges fejlesztés, és a fejlesztés költségeinek a fogyasztókra hárítása??

Fentiekre tekintettel, a Városvédő Egyesületek javasolják független szakértőkkel a hőszolgáltató árképzésének rendszerét és az áralakító költségeket részleteiben megvizsgáltatni.

Publikálta
Tóth, Ferenc

 GY.F.K.

Regionális Civil Iroda

Civil szervezetek alapításához

Módszertani
segédlet civil
szervezetek működéséhez, gazdálkodásához

Szabályzatok

NCA pályázati kisokos

Civil eHírlevél

Hírlevélre feliratkozás

2007-es közgyűlési képek  

2008-es közgyűlési képek

logored_2008.10.01-11.03.26.jpg

2009-es közgyűlési képek