Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Belföld

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Foglalkoztatás

Gazdaságpolitika

Informatika

Informatika és távközlés

Interjú

Internet / multimédia

Kormányzati hírek

Minisztériumok

Oktatás

Piackutatás

Társadalom

Távközlés

Telemarketing

Tudomány

Tudományos hírek


Óriási uniós digitalizációs projekt a láthatáron
 
Az Európai Unió valamennyi tagállama számára kötelezővé tenné, hogy digitalizálja a közérdekű adatait - jelentették be hétfőn.

Ezt az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke, Neelie Kroes jelezte, hozzátéve, hogy ezeket a digitalizált adatokat természetesen elérhetővé is kellene tenni az állampolgárok számára, akik ezáltal ellenőrzést gyakorolhatnának az országaik működése felett.

Ez nagy lehetőség lenne a technológiai cégek számára is, hiszen évente 40 milliárd eurós megrendeléshez jutnának a digitalizációban közreműködő vállalkozások.

Az uniós intézkedés emellett a technológiai startup vállalkozásokat is segítené, hiszen a közérdekű adatokat felhasználhatnák például mobil applikációikban, legyen az térkép (akár egy valós idejű forgalmi dugótérkép) vagy időjárás-jelentés, ár-összehasonlító eszközök stb. Ezekhez az adatokhoz ma még meglehetősen nagy költséggel juthatnának hozzá a vállalkozások, ráadásul az adatok megosztásának formátuma nem egységes.

A digitális menetrenddel foglalkozó bizottság azt is mondta, hogy szeretné az átláthatóságot növelni a kormányzati, közigazgatási szférában. A kinyitott adatok segíthetik az állampolgárokat és a vállalkozásokat, hogy ellenőrizzék a közpénzek hatékony felhasználását, és számon kérhessék politikusaikat. Természetesen az adatok nyilvánosságra hozatalakor az EU maximálisan figyelembe venné a személyes adatok védelméről szóló irányelveket is - vagyis a közérdekű adatok feltárásakor a magánszférát nem kívánják sérteni.

Amennyiben az Európai Parlament megszavazza a javaslatot, az irányelv 2013-tól lépne hatályba. A tagállamoknak 18 hónapjuk lenne, hogy helyi jogrendjükbe beépítsék az irányelv rájuk vonatkozó részeit. 

Néhány tagállam, például az Egyesült KirályságNorvégia és Franciaország egyébként már rendelkezik hasonló jellegű közérdekű adatmegosztó portállal.

Publikálta
E-Government, Alapitvány