Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Digitális közbizalom szükséges az internet további elterjesztéséhez

Széleskörű szakmai-társadalmi konzultációt kezdeményeznek a kábelesek

A kábelszolgáltatók szerint ma már nem az infrastruktúra hiánya gátolja a szélessávú internet további elterjedését, ehhez inkább a digitális közbizalmat kellene megerősíteni.

A szélessávú távközlési infrastruktúra megteremtésében és a korszerű internetezés hazai elterjesztésében kiemelkedő szerepet játszó, és újabb nagyléptékű fejlesztések előtt álló kábelszolgáltatók szakmai szervezetei ezért a Nemzeti Digitális Közmű kormányzati terve kapcsán érdemi, széleskörű szakmai és társadalmi konzultációt sürgetnek. A szolgáltatók úgy látják: az elmúlt évtized kormányzati stratégiai elképzeléseiből – főként a piaci szereplők fejlesztéseinek köszönhetően – a csaknem teljes lakossági szélessávú lefedettség és a nagy sebességű, jó minőségű szolgáltatás lehetősége már megteremtődött. Elérkezett az ideje, hogy a piac és az állam összefogásával immár a használat terjedését ösztönző közpolitikai lépéssorozat, a digitális közbizalom és közbiztonság erősítése, a digitális írástudás általánossá tétele, az elektronikus közigazgatási és kereskedelmi szolgáltatások igénybevételének növelése is megvalósuljon.

„Ma már nem az infrastruktúra hiánya gátolja a szélessávú internet további elterjedését” – jelentette ki a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) és a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség (MKHSZ) vezetője. Kéry Ferenc és Rajkai László hangsúlyozta, hogy a piacon versenyző kábeles és más technikát használó szolgáltatók az elmúlt évtizedben megteremtették azt, hogy ma már a magyar lakosság 98%-a hozzájut a szélessávú internethez – ha igényli ezt.

A szövetségek emlékeztetnek arra, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben több állami-kormányzati elképzelés született és projekt indult már a szélessávú internethasználat széleskörű elterjesztése érdekében. A legtöbb esetben megfogalmazódott, hogy a szükséges infrastruktúra kiépítése mellett az elérhető tartalmat, az ismereteket és a motivációt is fejleszteni szükséges, e-esélyegyenlőségi programokat kell indítani a hátrányos helyzetben lévők bátorítására. A legátfogóbb koncepció, a 2005-ben elfogadott Nemzeti Szélessávú Stratégia célul tűzte ki, hogy „szabályozási, közpolitikai és támogatási eszközök összehangolt alkalmazásával semlegesíteni kell a szélessávú elektronikus kommunikáció terjedését korlátozó tényezőket a hozzáférés, a tartalom, a motiváció, a képzettség és a biztonság területén”. A stratégia meghatározott célja volt, hogy a "digitálisan írástudatlan" lakosság részaránya 2008 végéig 50% alá csökkenjen, a szélessávú internetpenetráció, az e-Közigazgatási szolgáltatások igénybe vétele és az e-Kereskedelem részaránya pedig eddigre elérje az EU átlagát, továbbá a lakossági szélessávú lefedettség szintje elérje a 90%-ot.

A hazai kábelszolgáltatók az egy évtizede folytatott, folyamatos hálózatfejlesztéseikkel jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy ez utóbbi célkitűzés mára túlteljesült. Az eltelt időszakban emellett a szélessávú hálózatokon elérhető adatátviteli sebesség a negyvenszeresére (0,5 Mbps-ról 20 Mbps-ra) nőtt, a hozzáférés belépő ára pedig az ötödére csökkent. Ez is szerepet játszott abban, hogy tavaly több mint 27 százalékkal növekedett a kábelinternetet igénybe vevő otthonok száma. A kábelhálózatok idén széles körben történő újabb fejlesztésével, az EuroDOCSIS 3.0 adatovábbítási technológia bevezetésével pedig további ötszörös sebességnövekedés várható, így már ebben az évben országszerte rendelkezésre állhat a 100 Mbps feletti adatsebesség is.
 
A legtöbb közép-keleti és sok nyugat-európai ország internethálózati fejlettségét meghaladó, kiváló szélessávú infrastruktúra elérhetősége ellenére a hazai penetráció, az internet igénybevétele azonban továbbra is elmarad az Európai Unió átlagától. A szélessávú internet további terjedésének immár nem az infrastruktúra kiépülése, hanem az ismerethiány, az érdektelenség, a bizalmatlanság, a biztonsági problémák, különösen a kiskorúak veszélyeztetettsége a gátja. A két szövetség véleménye szerint a gyorsabb és olcsóbb, akadálymentes hatósági engedélyezési rendszer bevezetése, valamint a helyenként ésszerűtlen és monopoljellegű korlátozások lebontása is lényegesen segíthetné az internet további terjedését. Ezért a kábelszolgáltatók szakmai szövetségei, a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács állásfoglalásához csatlakozva egyetértenek azzal, hogy a digitális írástudás fejlesztése, a digitális közbizalom megerősítése mindannyiunk közös felelőssége, ezen a területen a kormányzat és a piaci szereplők szoros együttműködésére és összefogására van szükség.

A több mint 700 ezer háztartásban szélessávú internetet szolgáltató kábelhálózatokat tömörítő MKSZ és MKHSZ ezért a Nemzeti Digitális Közmű kormányzati terve kapcsán, a digitális közbizalom megerősítése érdekében mihamarabbi érdemi, széles körű szakmai és társadalmi konzultációt kezdeményez.

Publikálta
null