„A Bessenyei név kötelez!” - Iskolánk névadója, Bessenyei György a magyar felvilágosodás kiemelkedő írója egész életével, emberi tartásával, szellemi fejlődésével, sokszínű, sokoldalú munkásságával együtt követendő példa a mai és a későbbi nemzedékek számára is.
Amikor 1922/23-ban elődeink az ő nevét választották, hosszú időre örökül hagyták nemes gondolatát:
„Életednek minden napjában kell tanulnod, hogy elméddel, mint hajnalcsillag másoknak világító fáklyául szolgálhass!”
Gimnáziumunk csak így lehetett és lehet ma is a Felső-Tisza vidékének egyik szellemi központja. Az ő példaértékű küzdelmét, tenni akarását állíthatjuk mindenkor diákjaink elé, nevelve őket arra is, hogy nem mondhatnak le az életküzdelmekről, a múlt és az értékek tiszteletéről, a jövőért érzett felelősség vállalásáról.
Intézményünk 1911 óta meghatározó szerepet tölt be a már 18 000 főt számláló iskolaváros kulturális és szellemi életében. A mai “Besis-diák” az általános tantervű osztályon kívül nyolcféle emelt szintű képzésből és ötféle idegen nyelvből (angol, francia, német, olasz, orosz) választhat tanulmányai során. A sikeres múltra visszatekintő matematika és idegen nyelvi tárgyak mellett nagy népszerűségnek örvend az informatika, a humán illetve a természettudományos irányultságú emelt szintű oktatás is.
Az egészséges életmód, a jó fizikai erőnlét kialakítását szolgálják a gimnázium és a kollégium korszerű fedett és szabadtéri sportlétesítményei és a városi uszoda. A különböző sportkörök, sítúrák, lovaglás, aerobic, a felejthetetlen kirándulások, diákrendezvények teszik színessé a közösség életét.
Az alapításának 95. évfordulóját ünneplő intézmény egy címzett pályázat révén csaknem egy milliárdos beruházással gazdagodott. A főépület teljes rekonstrukciója mellett új kollégiumi szárny, konyha és étkező épült, valamint tovább bővült a tornacsarnok is.
Az évfordulós események pontosan egybeestek Bessenyei György születésének 260. évfordulójával is. Ez alkalomból az aula is megújult. A Bessenyei-fal a névadó szellemiségét alapul véve mutatja be az intézmény alapításától a mai eredményekig vezető utat. A mának szóló küldetésnyilatkozat is Bessenyei Györgytől származik:
“Vezessétek... elméinket a szép tudományoknak és a bölcsességek fényes napjára, hadd lássuk meg ott: Micsoda az ember!”
|